Nafúknutý Uber a ďalších pár jednorožcov: kto vstúpi na burzy v roku 2019

Od vstupu na trh začiatkom októbra jej akcie spadli o viac ako tretinu, čo ju zas dostalo medzi najhoršie výkonných burzových nováčikov v Európe.

Na druhej strane Atlantiku vstúpila v polovici decembra na Wall Street čínska firma Tencent Music, ktorá ponúka streamovanie hudby. Hoci cena jej akcií nebola taká vysoká, ako majitelia očakávali, oslavovalo sa. Cena 13 dolárov za kus bola celkom slušná.

Tieto dva príklady môžu ilustrovať trend, aký svet čaká na poli veľkých vstupov na burzy v tomto roku. Problémom môže byť dostať za akcie také vysoké ceny, aké si predstavujú majitelia. Hodnoty akcií niektorých firiem sú podľa odborníkov prestrelené a očakávania nekonečného rastu nereálne. Navyše panuje na burzách veľká neistota a s ňou spojená volatilita cien akcií.„Volatilita je faktor, ktorý firmám vstupujúcim na trh neprospieva. Aj napriek očakávanej rozkolísanosti verím, že budeme svedkami nadštandardného počtu IPO,“ hovorí analytik Saxo Bank Tomáš Daňhel. „Naozaj veľkých IPO bude skôr menej. Väčšinu očakávaných vstupov môžeme zaradiť medzi malé či stredné kapitalizácie,“ dodáva.

Centrálne banky budú pravdepodobne v tomto roku reagovať na chabý rast ekonomiky spomalením tempa sprísňovania menových politík, čo dodá 

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články