Euro prežilo aj veľkú krízu. Ďalšiu už nemusí

O jednotnej európskej mene, ktorá by spojila rozdelenú Európu, sníval už nemecký minister zahraničných vecí Gustav Stresemann na pôde Ligy národov na konci 20. rokov minulého storočia. Žiaľ, brilantný politik zomrel predčasne, prišla Veľká hospodárska kríza a v Európe sa dostali k moci politici ako Adolf Hitler.

Projekt spoločnej meny začal opäť ožívať na konci 60. rokov, keď sa európski politici zaoberali možnosťami, ako vytvárať spoločný trh a znižovať transakčné náklady pri výmene peňazí. Spoločná zúčtovacia jednotka ECU vznikla v roku 1979. V 80. rokoch sa menová spolupráca v Európe prehlbovala prostredníctvom fixovania výmenných kurzov, až dospela k Maastrichtskej zmluve a spoločnej mene.

Euro začalo platiť ako digitálna mena pred 20 rokmi. Vo forme bankoviek a mincí sa objavilo o tri roky neskôr.

Nová mena si budovala dôveru medzi investormi len pomaly. Mnohí neverili, že by z eura mohol byť životaschopný projekt. Pri recesii na začiatku milénia sa spoločná mena prepadla voči doláru o takmer tretinu na svoje historické minimum 83 dolárových centov za euro. Kurz vtedy musela podporiť Európska centrálna banka (ECB) intervenciami. Od roku 2002 sa euro posilňovalo, čo súviselo aj s rastom svetovej ekonomiky. Nasledujúcich šesť rokov sa kurz posilnil až na takmer 1,60 dolára v júli 2008.Po vypuknutí finančnej a hospodárskej krízy sa dôvera v silu jednotnej meny opäť vytrácala. Voči doláru sa euro za poslednú dekádu oslabilo približne o pätinu. Trend poklesu hodnoty nezastavilo ani vyhlásenie šéfa ECB Maria Draghiho, že v dlhovej kríze menu ochráni „za každú

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články