Ropa sa spamätala, cukor bol najlacnejší od roku 2008

Ceny ropy zaznamenali za minulý rok pokles, prvý od roku 2015. Podpísal sa pod to najmä posledný štvrťrok, keď ceny začali prudko padať v obavách z vývoja svetovej ekonomiky a následného poklesu dopytu a prezásobenia trhov. Čiastočne k vývoju v závere roka prispeli aj zmiešané signály z USA v súvislosti s obnovenými sankciami voči Iránu.

Ropný trh smeroval za celý rok k solídnym ziskom až do októbra. Potom však Washington rozhodol, že niektorých dovozcov iránskej ropy dočasne vyjme spod ropných sankcií, navyše dopyt vo viacerých nastupujúcich ekonomikách začal klesať.

Kombinácia týchto dvoch faktorov stiahla ceny ropy Brent aj americkej ropy WTI zo štvorročných maxím nad 86 dolárov, respektíve 76 dolárov za barel (159 litrov) o vyše tretinu. Bol to najvýraznejší pokles za kvartál od 4. štvrťroka 2014.

Nový rok privítal ropný trh opätovným poklesom ceny. Cena Brentu skĺzla k 53 dolárom za barel. Až v závere minulého týždňa ropa zmazala predchádzajúce straty a jej ceny vzrástli. Trhy tak zareagovali na vyhlásenie Číny, že bude rokovať s americkou vládou 7. a 8. januára a bude hľadať riešenia obchodného sporu dvoch najväčších ekonomík sveta. Aj rozhodnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu znížiť ťažbu podporuje rast cien komodity.Barel americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou vo februári uzavrel týždeň na úrovni 47,96 dolára za barel a severomorská ropa Brent zdražela na 57,06 dolára za barel.

Na rastovej trajektórii sa niesli ceny ropy aj tento týždeň. Brent sa posunula nad hranicu 58 dolárov za barel.

Okrem rokovaní USA a Číny zaujala obchodníkov aj prognóza 

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články