Budúci rok sa ceny hypoték odlepia od dna

Dno, ktorým TREND nazval sadzby u veľkých bánk nastavené na desatinu pod 1,4 percentami, sa medzitým stalo nie hlavným marketingovým pútačom. S malou odchýlkou si na toto číslo siahli Slováci aj v priemere, absolútny spodok sa tak netýkal len tých najbonitnejších. Bez ohľadu na to, ako dlho ešte banky vydržia pri úverovaní bývania olizovať úrokové dno, jedno je isté. Jazyk ich už pobolieva a skôr či neskôr niektorá zavelí ísť s úrokmi nahor.

Dôvod nie je veľmi komplikovaný. Banky to s poklesom cien jednoducho prehnali. Snažili sa získať čo najväčší podiel na trhu hypoték. Lebo hypotekárny klient má perspektívu zostať klientom banky dlhodobo a stať sa potenciálnym zdrojom príjmov z iných produktov. A hlavne na objemoch nových úverov mohli dohnať to, čo strácali na tom, že úverovali lacnejšie.Lenže nie všetky banky si môžu dovoliť byť so sadzbami takto nízko veľmi dlho. Na úverovanie potrebujú zdroje, či už krátkodobé v podobe vkladov klientov, alebo dlhodobejšie, získané emisiou cenných papierov, najmä krytých dlhopisov. A tie tiež majú svoju cenu. Najmä v tom druhom prípade im už matematika nevychádza a na lacné hypotéky niekedy dokonca doplácajú.

Keďže ECB končí s programom vykupovania dlhopisov (medzi tým aj krytých dlhopisov na Slovensku, donedávna hypotekárnych záložných listov), na zdrojovej strane budú mať situáciu ešte komplikovanejšiu.

V budúcom roku sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou,

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články