V Ázii pribudnú desiatky reaktorov. Urán už nie je v nemilosti

Zdražovanie ropy sa zatiaľ nekoná. Naopak, cena ropy Brent na začiatku tohto týždňa znovu klesla. V porovnaní s vývojom pred týždňom bol však pokles podstatne miernejší. Cena americkej ropy WTI zaznamenala mierny rast, keď ju podporili údaje o počte aktívnych ropných vrtov v USA. Ceny však naďalej zostávajú pod tlakom, lebo na ropné trhy stále pôsobí neistota v súvislosti s ďalším vývojom obchodného konfliktu medzi USA a Čínou a obavy z prezásobenia trhov čiernym zlatom.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári klesla v pondelok na 58,77 dolára za barel (159 litrov). Cena americkej ľahkej ropy WTI s januárovým kontraktom dosiahla 49,20 dolára za barel.

Ceny ropy stále ovplyvňujú pochybnosti trhov, či rozsah zníženia produkcie zo strany OPEC a niektorých ďalších krajín na čele s Ruskom, na ktorom sa producenti dohodli začiatkom decembra, povedie k výraznejšej redukcii ropy na trhu.

Analytici si nie sú istí, či Rusko dohodnuté škrty dodrží. Okrem toho produkcia v USA naďalej rastie. Tlak vytvára aj pokračujúci spor USA a Číny. Podľa Washingtonu sú ústupky Pekingu v posledných dňoch dobrým štartom, Čína však musí urobiť omnoho viac. Neistotu zvyšujú aj údaje o zhoršovaní ekonomickej situácie v Číne a Európe.Na druhej strane, najmä cenu WTI podporila správa z minulého týždňa, že počet aktívnych ropných vrtov v Spojených štátoch klesol. Ako informovala spoločnosť Baker Hughes, počet aktívnych vrtov dosiahol za minulý týždeň (do 14. decembra) 873. To je o štyri menej než týždeň predtým a zároveň najnižší počet aktívnych ropných vrtov od polovice októbra.

Ako minulý týždeň upozornila

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články