Ďurkovičovi z Reportérov nepredĺžili zmluvu. RTVS o ňom tvrdí, že je konfliktný

V stredu zverejnil externý redaktor RTVS L. Ďurkovič status na Facebooku, v ktorom uvádzal, že doterajšiu zmluvu verejnoprávnou televíziou naplnil odovzdaním reportáže 20. novembra. Podľa neho mu vedenie zmluvu nepredĺžilo a dôvody nepozná.

„Myslíte, že ma tiež čaká osud ‚nepredĺžených‘ externistov? Náš šéfdramaturg žiada o uzavretie zmluvy už dlhší čas a nielen so mnou - no bez akejkoľvek odpovede,“ uvádzal v príspevku, ktorý sa už na druhý deň po jeho uverejnení na Facebooku nenachádzal.

Dodal tiež, že sa tak stalo po úspešnom návrate Reportérov na obrazovky. „Jediná televízna publicistika, ktorá by mala byť výkladnou skriňou verejnoprávnej televízie. Pochvália nás za to, alebo potrestajú?“ pýtal sa opäť s tým, aká budúcnosť čaká Reportérov. Dodal, že na nových témach pracovať chce, no zatiaľ nemôže. 

Vo štvrtok na status reagovala aj samotná RTVS. Podľa nej „je udivujúce, že sa externý spolupracovník Ladislav Ďurkovič rozhodol pre extrémne neštandardný spôsob komunikácie pri vyjednávaní o prípadnom predĺžení ďalšej spolupráce“. Súčasná zmluva mu podľa televízie platí do konca tohto roka. Či dostane novú, nie je jasné.

Telerozhlas však v reakcii o svojom externom spolupracovníkovi tvrdí, že môže za odchod jedného z dlhoročných pracovníkov RTVS. Jeho meno telerozhlas nepresnil. Podľa RTVS sa mal L. Ďurkovič dostať aj do viacerých vážnych konfliktov z ľuďmi z výroby a produkcie.

„Vedenie RTVS momentálne preveruje viacero vážnych sťažností od kolegov z produkčných a výrobných zložiek na jeho šikanózne postupy,“ tvrdí televízia.

Dodáva tiež, že za týchto okolností by bolo nezodpovedné, keby dôkladne neprehodnocovala prípadné predĺženie spolupráce s človekom, ktorý nerešpektuje nastavené pracovné a výrobné postupy.L. Ďurkovič pripravil v rámci obnovených Reportérov niekoľko reportáží. V jednej z nich sa venoval väznenému podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi či konšpiračným médiám a ich predstaviteľom, ktorým bola venovaná celá jedna časť relácie. Natočil aj reportáž k únosu Vietnamca slovenským vládnym špeciálom, kvôli ktorej vycestoval aj do Berlína a Prahy.

RTVS odmieta, že by sa mali Reportéri opäť stopnúť. Redakcia má fungovať naďalej a do vysielania bude relácia zaradená opäť po skončení vianočnej programovej štruktúry, uviedla hovorkyňa Erika Rusnáková.

Investigatívnu reláciu pôvodne stiahla RTVS z vysielania koncom minulého roka. Podľa vedenia v tom čase nezodpovedala nárokom, aké má program tohto typu spĺňať, namietala voči témam aj spracovaniu. Hovorilo sa aj o zvýšenom počte sťažností a hroziacich sporoch.

Bývalý moderátor programu Pavol Fejér označil stopnutie relácie za mocenský zákrok. Nevylúčil politický vplyv v RTVS, čo telerozhlas odmietol. Reportérov vrátila verejnoprávna televízia do vysielania v septembri tohto roka. L. Ďurkovič v minulosti pracoval v spravodajstve TV Joj. 

Podobné články

Nedávne články