Vláda odmietla pakt o migrácii, do Maroka nemá ísť nikto

„Najbližšie rokovanie vlády sa uskutoční až po Marrákeši, to znamená, že už nemáme kedy na rokovanie vlády predložiť návrh delegácie a účasti SR v Marrákeši. To znamená, že vláda neschválila nikomu účasť, krytie nákladov ani oficiálny mandát zúčastniť sa marrákešského samitu, a preto týmto naším rozhodnutím je vec vybavená,“ vyhlásil predseda vlády.

P. Pellegrini požiadal ministerstvo zahraničia, aby pripravilo diplomatickú poštu, aby už tento týždeň mohol podpísať stanovisko v liste. „Aby som napísal výhrady v zmysle uznesenia národnej rady, a budeme robiť všetko pre to, aby sa dostali do rúk tým, ktorí rokovanie organizujú,“ doplnil.



V uznesení vlády sa píše aj to, že sa majú vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra.

Členom vlády ukladá „zdržať sa konania, ktoré by mohlo vyvolať účinky smerujúce k viazanosti Slovenska globálnym paktom“. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák na rokovaní nebol. Jeho budúcnosť v kresle ministra závisí aj od postoja vlády.

Prezident SR Andrej Kiska v stredu po vláde povie rozhodnutie o Lajčákovej demisii. Rozhodnutie vlády sa opiera o uznesenie Národnej rady SR, ktoré schválila ústavná väčšina v parlamente. Rozhodnutie snemovne vzal kabinet na vedomie. V uznesení sa priamo nepíše, že Slovensko nesmie nikoho poslať na rokovanie o pakte do Marrákeša.

Uznesenie parlamentu okrem iného hovorí, že Globálny pakt OSN o migrácii nie je v súlade s aktuálnou bezpečnostnou a migračnou politikou Slovenskej republiky. Ďalej zdôrazňuje suverenitu Slovenska v otázke migračnej politiky.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články