Aj malý IT tím môže dokázať viac ako stovka špecialistov

Náborové kampane, výberové konania a čas, počas ktorého IT chýbajú ľudia, stoja firmu nemalé peniaze. Ako im môžu pomôcť technológie? To vysvetľuje expert spoločnosti Cisco Miloš Pavlík.

Nedostatok IT špecialistov nie je na Slovensku ani vo svete novým fenoménom. Ak firma začína hľadať posilu tímu, musí počítať s tým, že sa jej ponuka pridá k tisícom ďalších neobsadených pozícií, ktoré IT špecialistov oslovujú. Preto sa na trhu presadzujú takzvané hyperkonvergované riešenia. O čo ide? „Každý IT systém sa skladá z troch častí: úložiska dát, výpočtovej jednotky a siete. Pri tradičnom spôsobe muselo každé IT oddelenie všetky tieto tri časti prepojiť do jedného funkčného celku, čo mu mohlo zabrať až niekoľko týždňov,“ vysvetľuje Miloš Pavlík, systémový inžinier spoločnosti Cisco a dodáva: „Dnes sa ale mnohým firmám oplatí kúpiť celé IT v jednom celku, ktorý už za nich nastavili odborníci. Stačí ho len nasadiť, čo zaberie niekoľko hodín, čím sa výrazne ušetrí čas IT oddelenia.“

Výrobné podniky, nemocnice, poskytovatelia služieb, vzdelávacie  a finančné inštitúcie či maloobchod

– to všetko sú typické organizácie, ktoré hyperkonvergovanú infraštruktúru úspešne využívajú. „Ako zaujímavý príklad môžem uviesť zdravotnícke zariadenie Meander Medisch Centrum v holandskom Amersfoorte, ktoré efektívne reagovalo na zmeny, ktorými nemocnice prechádzajú. Personál už nevyužíva klasické počítače ako kedysi, ale k aplikáciám lekári a sestry pristupujú pomocou tabletov. Môžu tak tráviť viac času s pacientmi namiesto toho, aby sa museli venovať administratívnym úlohám. IT oddelenie navyše znížilo čas potrebný na správu systémov o 75 %,“ vysvetľuje Miloš Pavlík.

Hyperkonvergovanú infraštruktúru využíva aj výrobca luxusného tovaru Liberty London, ktorý zamestnáva päťsto ľudí a vďaka novému riešeniu zrýchlil čas nasadenia nového virtuálneho zariadenia z 30 minút na 30 sekúnd. IT riaditeľ firmy, Haaron Weekes, hovorí, že vďaka novej technológii vedenie firmy opäť získalo dôveru vo svoje IT oddelenie. A tá je pre firmy, ktoré chcú uspieť na trhu, dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.

Trh s hyperkonvergovanou infraštruktúrou rastie obrovským tempom. Analytická spoločnosť Gartner predpovedá, že sa v roku 2020 v porovnaní s rokom 2017 viac ako zdvojnásobí. A lídrom na tomto trhu je platforma Cisco HyperFlex. Jej veľkou výhodou nie je len rýchle nasadenie, ale aj jednoduchšia správa, pretože všetky aktualizácie stačí spraviť len raz a všetko sa spravuje z jedného nástroja. „Súčasní IT špecialisti sa môžu venovať iným činnostiam, ako je vývoj nových aplikácií alebo sa môžu zapojiť do strategického rozhodovania firiem a priniesť nový pohľad na rozvoj biznisu. A práve to dnes vytvára rozdiel medzi úspešnými a zvyškom trhu,“ uzatvára Miloš Pavlík.Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články