Najviac peňazí na reklamu už nedal Procter & Gamble, z trónu ho zosadil iný gigant

Celkový rozpočet na reklamu a podporu predaja juhokórejského elektrotechnického koncernu Samsung dosiahol vlani 11,2 miliardy dolárov, čo predstavovalo 13-percentý nárast.

Nový rebríček Top 100 Najväčších svetových inzerentov, ktorý zverejnil portál AdAge.com, vychádza z odhadovaných výdavkov na reklamu, marketingové služby (vrátane propagácie a priameho marketingu) a digitálneho marketingu.

Samsung predbehol doterajšieho najväčšieho inzerenta, americkú spoločnosť Procter & Gamble (P&G), ktorá preinzerovala 10,5 miliárd dolárov.

P&G v roku 2017 znížil svoj digitálny reklamný rozpočet o 200 miliónov dolárov, pretože podľa spoločnosti boli neefektívne vynaložené a neoslovovali svoju cieľovú skupinu. Tieto ušetrené financie investovali do iných mediatypov, napríklad do televízie, rozhlasu a e-commerce.

P&G je ale stále najväčším inzerentom v klasických mediatypoch ako je televízia, tlač, rádiá, internet a in-store reklama, lebo na propagáciu v nich investoval vo finančnom roku končiacom sa v júni 2018 7,1 miliardy dolárov, kým výdavky Samsungu vlani bez masívneho sales-promotion badžetu dosiahli len 4,8 miliardy dolárov.

Celkové reklamné investície stovky najväčších zadávateľov sa podľa AdAge v roku 2017 zvýšili o 4,9 percenta na 279 miliárd dolárov. Viac ako dvom tretinám spoločností (68) výdavky na reklamu narástli. Vyše jednej miliardy dolárov investovalo na svoju propagáciu 105 spoločností.

V rebríčku Top 100 sa nachádzajú štyri čínske spoločnosti, ktoré spoločne zvýšili výdavky o 45 percent. Väčšina ich výdavkov bola v Číne, globálne druhom najväčšom reklamnom trhu.

Čínsky internetový obchod Alibaba v orku 2017 viac ako zdvojnásobil svoje inzertné výdaje, keď dosiahli 2,7 miliardy dolárov, čo je najrýchlejší rast medzi sto najväčšími inzerentmi.

Výdavky na reklamu a propagáciu najväčšej čínskej internetovej spoločnosti Tencent Holdings vzrástli o 46 percent na dve miliardy dolárov, čo je druhý najvyšší rast.

Medzi 100 najväčších inzerentov sa dostalo aj desať internetových spoločností, ktoré sa najviac zaslúžili o celkový nárast výdavkov. Spoločnosti ako Alibaba, Alphabet (vlastník Googlu), Amazon, Netflix, Tencent a ďalších päť spolu navýšili reklamné výdavky o 29,6 percenta. Zostávajúcich 90 spoločností rebríčka vygenerovalo nárast 2,6 percenta.

Najviac spoločností v rebríčku bolo zo Severnej Ameriky – 47, Európa mala 31 zástupcov a Ázia 22. Najviac sa investovalo do reklamy v segmente FGMC a automotive.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články