Prečo jedna z najbohatších krajín sveta opustila mocný ropný kartel

Už niekoľko mesiacov hýbu trhovou hodnotou ropy najmä rozhodnutia Organizácie štátov vyvážajúcich ropu (OPEC) a snahy prezidenta Donalda Trumpa, ktorý chce udržať cenu ropy čo najnižšie. S tým súvisí rast produkcie čierneho zlata v USA a zvýšená produkcia štátov OPEC.

Kartel mal pôvodne len vykryť výpadky spôsobené sankciami, ktoré Washington 5. novembra uvalil voči Iránu. Lenže osem štátov, ktoré patria k najväčším odberateľom ropy od Teheránu, nakoniec dostalo od D. Trumpa na šesť mesiacov výnimku a na trhu tak vznikol prebytok, ktorý spôsobila práve zvýšená ťažba v Saudskej Arábii.

Na trhu sa tak objavili obavy z nadbytočných dodávok suroviny a cena padala dole. Nízka cena pritom znamená výhodu najmä pre krajiny, ktoré ropu dovážajú, napríklad Čína, Japonsko alebo India, ktorým sa tak znížili dovozné náklady.

Dlhodobejšie nízke ceny znamenajú pozitívum aj pre automobilový či letecký priemysel, ale aj pre samotných spotrebiteľov. Problém však majú krajiny producentov, ktorých štátny rozpočet je úzko naviazaný práve na ťažbu ropy. Aj kvôli narastajúcim zásobám v USA však chcú štáty OPEC obmedzovať ťažbu.Obavy živila aj obchodná vojna medzi USA a Čínou, vytvára obavy zo spomalenia rastu dopytu, následkom ktorého by mohli vznikať ešte väčšie prebytky ponuky komodity na trhu.

Za celý november ľahká americká ropa klesla o 22 percent, čiže išlo o jej najhorší mesiac za desaťročie.

Minulý týždeň

Podobné články

Nedávne články