Extrémne počasie musia trpieť najmä chudobné krajiny

Najrizikovejšími z hľadiska počasia sú podľa správy za obdobie rokov 1998-2017 Portoriko, Honduras a Mjanmarsko. Nasledujú Haiti, Filipíny, Nikaragua, Bangladéš, Pakistan, Vietnam a Dominika, informovala tlačová agentúra DPA.

Správa hodnotí aj rok 2017, v ktorom pri výskytoch extrémneho počasia zahynulo viac než 11 500 ľudí, ako ukazujú údaje Germanwatch. Škody v minulom roku presiahli 375 miliárd dolárov (pri zohľadnení rozdielnej kúpnej sily v jednotlivých krajinách), čím sa podľa správy stali najvyššími, aké boli dosiaľ zaznamenané.„To, že búrky naberajú na intenzite, pokiaľ ide o rýchlosť vetra a zrážky, sa zhoduje s prognózami klimatickej vedy,“ uviedol hlavný autor štúdie David Eckstein. „Vzhľadom na rekordné suchá a extrémne horúčavy v tomto roku možno v budúcom indexe rátať s tým, že sa európske krajiny dostanú ešte viac do pozornosti.“

Portoriko a Dominiku na jeseň 2017 pustošil hurikán Maria. Pri takmer tritisíc obetiach na životoch zasiahol Portoriko natoľko vážne, že sa v hodnotení posledných 20 rokov dostalo úplne nahor.

Index klimatických rizík organizácie Germanwatch vychádza z databázy NatCatSERVICE zaisťovacej spoločnosti Munich Re a socioekonomických údajov Medzinárodného menového fondu (MMF).

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články