Kde zažiť nefalšovaný trh? Vyberte sa v sobotu ráno do Stupavy

Trh v Stupave sa koná v priestoroch Sedliackeho dvora napojeného na kultúrny dom. V oplotenom areáli pod strechou je miesto pre zhruba dve desiatky predajcov poľnohospodárskych výrobkov a potravín. Ďalší sa rozložia v priľahlom okolí, kde je ponuka rozšírená o občerstvenie či textil a iný doplnkový spotrebný tovar. V celom priestore platia rovnaké trhové pravidlá, predajcovia platia „vstupné“ podľa zverejneného cenníka každú sobotu.

Ani v Stupave však nemáte záruku, že si odnesiete len domáce potraviny priamo od ich producenta či pestovateľa. „Fandili by sme si, keby k nám chodili len predajcovia domácich výrobkov. Ale človek spozná kvalitu už na základe rozhovoru s predajcom, je to ľahko identifikovateľné,“ hovorí stupavský exprimátor Roman Maroš.

Hojne navštevovaný trh v Stupave je príkladom toho, ako dokáže aj menšie mesto vybudovať tradičnú tržnicu, ktorá pritiahne širší mikroregión. Ani zďaleka do nej nechodia len miestni obyvatelia, ale aj ľudia žijúci v neďalekých obciach, ako sú Marianka, Borinka či Lozorno, i blízkych okrajových častiach Bratislavy ako Lamač, Dúbravka alebo Devínska Nová Ves.

O prevádzku trhu sa stará mestské kultúrne a informačné centrum, ktoré je príspevkovou organizáciou napojenou na rozpočet mesta. Časť peňazí na svoje fungovanie si musí zarobiť. Pomáhajú aj sobotné trhy. „Trhovisko je ziskové, ale nie je to horibilný zisk,“ tvrdí R. Maroš. Ročné príjmy a výdavky súvisiace s organizáciou trhu sa pohybujú v niekoľkých tisíckach eur.Stupavská radnica pred časom zaradila širší priestor okolo kultúrneho domu na zoznam lokalít, ktoré by chcela modernizovať a revitalizovať. Vidí v ňom potenciál na vznik centrálnej oddychovej zóny, ktorej súčasťou by mohlo byť aj trhovisko. Na zváženie je, či by si zachovalo víkendový charakter alebo v menšom rozsahu by fungovalo aj po iné dni v týždni.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články