Zatknutý v kauze Nissanu mal súkromné straty presunúť na automobilku

Odvolávajúc sa na viaceré nemenované zdroje denník napísal, že Ghosnova spoločnosť pre správu aktív utrpela v roku 2008 po krachu americkej banky Lehman Brothers vysoké straty z investícií do finančných derivátov.

Banka, s ktorou mala Ghosnova spoločnosť uzatvorený kontrakt ešte od roku 2006, žiadala od C. Ghosna zábezpeku. Prvá, ktorú spoločnosť ponúkla, nestačila a banka žiadala dodatočnú zábezpeku.C. Ghosn namiesto toho ponúkol presunutie svojich práv v súvislosti s kontraktom, vrátane strát, na Nissan. Banka s ponukou vzhľadom na veľkosť firmy Nissan súhlasila a automobilka tak vzala na seba stratu Ghosnovej spoločnosti vo výške 1,7 miliardy jenov (13,21 milióna eur).

C. Ghosna zatkli začiatkom minulého týždňa pre podozrenie z dlhoročného podhodnocovania svojich príjmov, ako aj z využívania peňazí Nissanu na osobné účely. C. Ghosn všetky obvinenia popiera.

Automobilky Nissan a Mitsubishi, ktoré sú súčasťou aliancie Nissan-Renault-Mitsubishi, ho však medzičasom odvolali z funkcie predsedu predstavenstva. Renault ho zatiaľ oficiálne z funkcií generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva neodvolal, jeho právomoci však dočasne prevzali Thierry Bolloré a Philippe Lagayette.

Podobné články

Nedávne články