Kartové firmy vyjednávajú s Bruselom o pokute. Ponúkajú zľavy obchodníkom

Vydavatelia platobných kariet Visa a Mastercard ponúkli zníženie poplatkov, ktoré vyberajú od maloobchodníkov za platby kartami vydanými mimo Európskej únie. Rusi a Číňania by tak mohli v Európe nakupovať lacnejšie. Konkrétne čísla zatiaľ firmy nezverejnili, ale aj po znížení budú zrejme vyššie ako poplatky za karty vydané v EÚ.

Kartoví giganti sa tak snažia urovnať dlhoročné vyšetrovanie pre podozrenie z porušovania hospodárskej súťaže a vyhnúť sa prípadným vysokým pokutám. Za porušenie pravidiel férovej súťaže im môže Európska komisia (EK) vymerať pokutu do výšky desiatich percent celosvetového obratu firmy.Mastercardu by tak napríklad hrozila pokuta okolo jednej miliardy dolárov, ak by sa mu dokázala vina na porušovaní antitrustových zákonov. Aj preto veľkí kartoví hráči chcú vyjednávať a ponúkajú ústupky. EK zatiaľ čaká na spätnú väzbu od obchodníkov a spotrebiteľských organizácii. Podľa nich sa rozhodne či ústupky zo strany kartových firiem príjme alebo nie.

Sťažnosti na kartové firmy posiela najmä lobingová skupina obchodníkov EuroCommerce. Výsledok ich snaženia má byť harmonizácia týchto poplatkov.

EK bojuje za zníženie transakčných poplatkov a súčasne za podporu cezhraničného online obchodu už vyše desať rokov. Už od roku 2015 sú poplatky regulované. V prípade debetných kariet je ich výška obmedzená

Podobné články

Nedávne články