Jačmeň drahší ako pšenica, žiadaná oceľ a ceny ropy kolabujú

Cena ropy v posledných týždňoch kolabovala. Za šesť týždňov sa ropa Brent prepadla zhruba o štvrtinu z hladiny okolo 85 dolárov za barel na súčasnú úroveň 61 dolárov za barel. Severoamerická ropa WTI je na tom podobne, jej cena sa za rovnaké obdobie prepadla zo 75 dolárov za barel na 51 dolárov za barel.

Cena plynu naopak letí hore z hodnôt pod tri doláre za objemovú jednotku až na súčasných 4,5 dolára. Treba však dodať, že cena plynu rastie najmä na kontraktoch s krátkou dobou dodania (niekoľko mesiacov), čiže v zimnom období.

Zásoby plynu klesli nielen v USA pod dlhodobý priemer kvôli teplému letu, ktoré viedlo k zvýšenému používaniu klimatizácií. Svoju úlohu pri raste ceny plynu zohrávajú aj emisné povolenky na spotrebu oxidu uhličitého. Ich cena v Európe v poslednom roku vzrástla pod vplyvom zmien predpisov, rádovo na trojnásobok a krátkodobo aj viac.

Pri súčasnej vyššej cene povoleniek je už rentabilnejšie zatvoriť uhoľnú elektráreň a prebudovať ju na plyn alebo na kombinované uhoľno-plynové spaľovanie. Tento posun by do budúcnosti mohol spôsobiť rast dopytu po zemnom plyne. Rastúca cena plynu pravdepodobne odráža práve toto očakávanie budúceho rastu popularity plynových elektrární.Po minulotýždňovom utorkovom prepade o šesť percent sa v strede týždňa ceny mierne zotavili a vzrástli o viac než percento. Podporili ich najmä informácie z USA o nečakanom poklese ropných zásob v krajine a z Indie o rekordnom importe ropy.

Americký ropný inštitút (API)

Podobné články

Nedávne články