Kupujete nový televízor? Budúcnosť patrí OLED

Ponuka televízorov je dnes naozaj široká, nedajte sa však pomýliť ich rôznymi označeniami. Vaša voľba je v skutočnosti limitovaná len na dve možnosti – LCD a OLED.  Faktom je, že väčšina televízorov, ktoré nájdete v obchodoch – kamenných či virtuálnych – je postavená na LCD technológii, hoci toto označenie v ich názve často nájdete. LCD displeje sú na trhu už niekoľko rokov a pokiaľ hľadáte televízor poskytujúci dobrý pomer ceny a výkonu, určite si medzi nimi svojho favorita vyberiete.

Pokiaľ však je pre vás dôležitá obrazová kvalita, konvenčné LCD modely, nech sú akokoľvek vylepšené a pomenované, v súboji s novšou OLED technológiou prehrávajú. Najmä pokiaľ ide o dokonalú čiernu farbu, od ktorej závisí aj naše subjektívne vnímanie hĺbky a prirodzenosti obrazu. Dôvod je jednoduchý. Kým LCD (a tým pádom aj LED a QLED) modely majú obraz plošne podsvietený z jedného zdroja svetla, prípadne si pomáhajú takzvaným lokálnym podsvietením sieťou LED diód, OLED panel je tvorený z organických bodov, ktoré svietia a zhasínajú každý samostatne.

V paneli OLED televízora sa nachádzajú milióny samostatne svietiacich a ovládaných organických bodov, konkrétne v prípade 4K OLED televízora ich je vyše 8 miliónov. Displej nemá žiadne zadné či bočné podsvietenie obrazu, a práve v tomto spočíva tajomstvo dokonalého kontrastu. Zhasnutý organický bod (pixel) totiž nevyžaruje žiadne svetlo a čierna tak zostáva naozaj čiernou. Prechody z čiernej do šedej tak vidíte aj v tých najjemnejších nuansách a v kontraste s inými farbami obraz získa potrebnú hĺbku a plastickosť. Inými slovami, OLED technológia predstavuje v súčasnosti jediný spôsob ako dosiahnuť obrazovú kvalitu, pod ktorú by sa „podpísal“ aj renomovaný hollywoodsky režisér. A to doslovne. OLED televízory Panasonic totiž používajú ako referenčné obrazovky aj režiséri a koloristi v najznámejších filmových štúdiách, a to nielen vďaka ich kvalite, ale aj spoľahlivosti a výdrži.OLED televízory Panasonic používajú ako referenčné obrazovky aj v režiséri a koloristi v hollywoodskych štúdiách. Patrí medzi ne aj model Panasonic TX-65FZ950E, ktorý  má 165 cm uhlopriečku, 4K HDR OLED obrazovku a integrovaný soundbar Dynamic Blade Speaker s 12 reproduktormi z dielne spoločnosti Technics. O jedinečnú kvalitu obrazu sa stará  videoprocesor HCX, nechýba podpora niekoľkých formátov vysokého dynamického rozsahu, ako sú HDR10 +, HDR10 a HLG. Dynamic Scene Optimiser upravuje HDR obraz na základe analýzy jeho obsahu. Auto Brightness Enhancer zase vhodne nastavuje video podľa intenzity svetla v miestnosti. Cena: 3 799 EUR

Technológie dnes napredujú obrovským tempom a to je určite ďalší z dôvodov, pre ktorý sa oplatí pri kúpe televízora investovať do OLED. Budúcnosť zobrazovania totiž patrí práve tejto technológii. Zobrazovací panel OLED s natívnym ultra vysokým rozlíšením 4K Ultra HD poskytuje najvernejšie zobrazenie viac ako miliardy farieb, najtemnejšiu čiernu, nekonečný kontrast a rekordne rýchlu odozvu, čo oceníte pri sledovaní rýchlych filmových  scén, športových zápasov aj hraní hier. Porovnateľnú dynamiku a živosť scén by ste od LCD panela čakali márne. Ďalším dôvodom je stále zvyšujúca sa dostupnosť 4K obsahu v ponuke streamovacích služieb, Youtube aj  UHD blu-ray diskov. Kvalitu sledovania obrazu na OLED televízore ešte zvyšuje podpora vysokého dynamického rozsahu (HDR) a jeho pokročilejšej verzie HDR10 +, vďaka čomu získava obraz vyšší kontrast a jas.Ak hľadáte televízor, ktorý „nezostarne“, a  bude spoľahlivo slúžiť najbližších 10  rokov, voľba je jednoznačná - OLED. V predvianočnej ponuke nájdete aj  skutočne atraktívne akcie.  Napríklad 55-palcový model Panasonic FZ800  môžete mať doma už od 1829 eur a pri kúpe do 30.12.2018 k nemu dostanete zdarma aj 4K bezzrkadlovku GX80.

Viac na www.panasonic.sk

Podobné články

Nedávne články