Retro pôžičky pre mladomanželov sa vracajú

Most-Híd sa však rozhodol pomoc mladým ľuďom riešiť inak. Oprášil mladomanželské pôžičky známe ešte zo socializmu. Mladomanželia do 30 rokov si mohli vtedy požičať od štátu 30-tisíc korún, neskôr 50-tisíc s nízkymi úrokmi.

Do parlamentu predložili jej poslanci Irén Sárközy, Béla Bugár a Tibor Bastrnák novelu zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania (ŠFRB), ktorou by sa mal na najbližšej schôdzi zaoberať parlament. Fond by mal mladým ľuďom poskytovať úver na zaobstaranie bytu alebo na jeho zariadenie, prerábku.

Deje sa to v rovnakom čase, keď centrálna banka pritvrdzuje podmienky na úvery, pretože Slováci sa rýchlo zadlžujú, dokonca najrýchlejšie v celej EÚ. Práve rýchly rast úverového bremena by mohol v prípade krízy znamenať finančné a existenčné problémy klientov. Mladé rodiny sú skupinou, ktorá je najviac ohrozená chudobou.Maroš Ovčarik z portálu Finančný kompas si myslí, že ak chce štát podporovať mladé rodiny, môže to spraviť napríklad priamymi príspevkami, nemusí ich motivovať k ďalšiemu zadlžovaniu sa.

Úver by mal byť pre nich zaujímavý, keďže na prvých 15-tisíc eur by mala byť výhodnejšia úroková sadzba.

Mladomanželskú pôžičku by mohli čerpať mladí manželia do 35 rokov, ktorí uzavreli manželstvo najviac dvanásť mesiacov pred podaním žiadosti o úver.

Pôžička by bola vo výške

Podobné články

Nedávne články