Fúzia rovných navždy zmení telekomunikácie na Slovensku

Vznikne tak silný vyzývateľ trojici nadnárodných operátorov. S čisto slovenským kapitálom a manažmentom.

Obe spoločnosti majú na trhu bohatú, takmer 20-ročnú históriu. V tom čase u nás vznikali telekomunikačné firmy ako huby po daždi a celý segment bol zrelý na konsolidáciu. Slovak Telekom mal ešte stále monopolné postavenie, ale to sa malo už čoskoro zmeniť. Malých IT a telekomunikačných firiem vznikli desiatky a zrodil sa segment alternatívnych operátorov. Stačilo niekoľko rokov a ostali iba tí najlepší. „Kľúčové sa ukázali byť akvizície a budovanie vlastnej infraštruktúry, nielen poskytovanie služieb na tej prenajatej,“ hovorí finančný riaditeľ spojených firiem SWAN a BENESTRA Michal Kemeník.

Aj SWAN aj BENESTRA majú pritom netradične čisto slovenský manažment a stojí za nimi slovenský kapitál. Kým BENESTRA vyrástla na jedného z najsilnejších hráčov na poli pripájania firemných zákazníkov na internet a prekonala tak aj veľkých nadnárodných hráčov, SWAN má okrem B2B silné postavenie v oblasti riešení pre verejnú správu a pre rezidenčných zákazníkov. Kompetencie oboch firiem sa preto výhodne dopĺňajú.

„Táto fúzia je vyvrcholením celého procesu konsolidácie trhu. Na Slovensku už len ťažko vznikne ďalší tak veľký hráč ako bude nový SWAN na telekomunikačnom trhu,“ hovorí Martin Mosný, CEO nového operátora. Nový hráč má ambíciu byť lídrom v oblasti manažovanej bezpečnosti a služieb s pridanou hodnotou.Celý proces spájania trvá pri veľkých firmách často niekoľko mesiacov až niekoľko rokov. Až na jar tohto roka dal na fúzu definitívne zelenú aj protimonopolný úrad, ktorý musel mať istotu, že toto spojenie neohrozí súťaž, ale naopak, ešte zvýši konkurenčný tlak na trojicu veľkých nadnárodných operátorov. Pre zákazníka to znamená výhodnejšie služby a väčšie investície to technológii budúcnosti.

Od mája majú obe firmy spoločný manažment a od decembra sa sťahujú do nových priestorov. SWAN aj BENESTRA dlho hľadali administratívny priestor, ktorý by nielen umožnil zlúčiť oba tímy na jednom mieste, ale zároveň poskytol vysoký štandard. Nakoniec vyhrala najmodernejšia kancelárska budova v Bratislave, práve dokončená Landererova 12 v novej centrálnej štvrti Eurovea City. Od nového roku sa už obe firmy budú prezentovať pod jedinou značkou SWAN s novým, fialovým logom.

Podobné články

Nedávne články