Úvery na Slovensku sú stále lacnejšie

Len v prvých deviatich mesiacoch roka priemerné úrokové sadzby spotrebných úverov klesli o 0,40 percentuálneho bodu na 8,26 percenta. Posledné mesiace možno čakať ďalšie zlacňovanie.

Cena spotrebných úverov najmä v posledných štayroch rokoch klesá, no tak či tak sú podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) oproti priemeru v eurozóne stále drahšie. V priemere v eurozóne bola cena spotrebných úverov so základnou fixáciou od roka do piatich (ako najrelevantnejšia kategória pre medzinárodné porovnanie) na úrovni 5,1 percenta.V týchto štatistikách vystupujú slovenské banky so sadzbou skoro 9,5 percenta. A to práve preto, že ide o spotrebné úvery s fixáciou do piatich rokov (spotrebné úvery sú prevažne fixované na celú dobu splatnosti), no v tunajších pomeroch sú časté aj úvery dlhšie.

Bude lacnejšie

Aj keď európske zrkadlo môže navodiť iný dojem, pre spotrebiteľov je pozitívom, že banky pri spotrebákoch nasledujú trend, ktorý nastúpili v úveroch na bývanie. Aj tie boli v minulosti drahšie než v iných krajinách platiacich eurom, no postupne sa preklopili do štádia, že sú jedny z najlacnejších a ich ceny stále klesajú. Kým začiatkom roka sa nové hypotéky dávali v priemere za 1,55 percenta, v septembri to bolo len 1,36 percenta.

Podobné články

Nedávne články