Superdrahý klenot: padol jeden svetový rekord

Minulý utorok klesla cena ropy o sedem percent a zo svojich septembrových maxím prepadla už o štvrtinu. Ľahká americká ropa WTI zaznamenala dokonca dvanásty poklesový deň za sebou, čo si nikto nepamätá od roku 1984. Stabilizovať ceny nezvláda ani snaha kartelu OPEC na čele so Saudskou Arábiou, ktorá naznačila, že obmedzí domácu produkciu. Zásoby ropy v uplynulom týždni stúpli trojnásobne v porovnaní s očakávaniami analytikov.

Hlavnou témou klesajúcich cien ropy je najmä obava z prebytku suroviny na trhu. Na strane ponuky je vysoká ťažba u hlavných svetových producentov (USA, Rusko, Saudská Arábia). K značnému prebytku zásob prispela aj americká vláda, ktorá doslova dementovala „najtvrdšie sankcie v histórii“ na Irán, keď udelila výnimky na import iránskej ropy ôsmym krajinám.

Prísľub, ktorý dal voličom americký prezident Donald Trump v podobe zníženia cien pohonných hmôt, tak pomaly dostáva jasné kontúry. Minulý týždeň dokonca varoval OPEC, aby neznižovala produkciu. Ceny čierneho zlata by podľa neho mali byť na základe ponuky na trhu oveľa nižšie.

Zástupcovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu sa však zídu 6. decembra vo Viedni, aby sa dohodli na rozsahu produkcie na najbližších šesť mesiacov. Saudská Arábia by chcela presvedčiť ostatné krajiny, aby pristúpili na jej plán znížiť ťažbu, a to až o 1,4 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov).

Viacerí analytici sú presvedčení, že štáty OPEC by ťažbu mohli nakoniec znížiť. „Očakávame, že 6. decembra sa v OPEC zhodnú na znížení produkcie,“ uviedli analytici francúzskej banky BNP Paribas. Produkcia v USA totiž rastie a momentálne sa pohybuje na rekordnej úrovni 11,7 milióna barelov denne. Od začiatku roka sa tak zvýšila približne o 25 percent.

Podobné články

Nedávne články