Ostane dolár top globálnou menou? Hrozí hľadanie alternatívy

Pod ťarchou silnejšieho dolára a vyšších sadzieb v treťom kvartáli najviac utrpeli turecká líra a argentínske peso. Hlavným motorom tohto vývoja je pritom smerovanie amerického dolára.

„Prechádzame zo záverečnej fázy cyklu americkej monetárnej politiky k jej úplnému záveru. To všetko sa pritom deje rýchlejšie, než trh alebo Fed očakávali,“ upozornil J. Hardy.

V prípade, že nedôjde k oslabeniu americkej meny, môže podľa neho nastať fáza odmietania dlhov denominovaných v dolároch. „Bude to znamenať najprv koniec ‚hrôzovlády dolára‘ a potom intenzívne hľadanie alternatívy pre globálnu menu, čo sa už vlastne aj začalo,“ pripustil ekonóm.Pozícia dolára ako globálnej meny však podľa ekonomického analytika Tatra banky Tibora Lörincza nie je v krátkodobom alebo strednodobom horizonte ohrozená. Problémom globálnej meny totiž nie je len transakčná strana, teda v akej mene budú denominované obchody, ale aj skutočnosť, čo sa dá za danú menu kúpiť, spravidla dlhopisy a akcie.

„Globálna mena teda musí umožňovať aj voľný pohyb kapitálu, musí existovať rozvinutý finančný a kapitálový trh v danej mene a ekonomika musí byť relatívne veľká,“ podotkol T. Lörincz. Navyše, globálna mena má podľa neho prevažne reputačné výhody, pretože ide iba o úzus a pohodlnosť svetových investorov.

Podobné články

Nedávne články