6 dôvodov, prečo je Huawei Mate 20 Pro prekvapením roka


Huawei je aj na slovenskom trhu už pár rokov a mal pár modelov, ktoré isto neurazili. Na jar však prišiel s modelom P20 Pro, ktorý zrazu úplne posunul hranice toho, ako dokáže mobil fotografovať.

V priebehu roka sa čínska značka prvýkrát dostala na druhé miesto v globálnom rebríčku predaja smart­fónov a predbehla Apple. Teraz ukázala jesennú čerešničku na torte. Mate 20 Pro je prekvapením roka a do sivého kúta, minimálne v inovatívnosti, poslal aj tohtoročné iPhony. Je to teda dokonalý smartfón? Samozrejme nie.
 Bola radosť ho používať? Jednoznačne áno. Mate 20 Pro má pri testovaní možno výhodu v tom, že uňho neboli také vysoké nároky a očakávania. Hoci sa pár týždňov pred jeho predstavením začali po internete šíriť zaujímavé uniknuté informácie, mnohí ich nepovažovali za niečo dôležité, prípadne uveriteľné. Takže o to väčšie prekvapenie bolo, keď sa potvrdili a na scéne sa ukázal kopec inovatívnych noviniek rovnako ako zlepšení obľúbeného súrodenca P20 Pro. Mňa novinka zaujala z viacerých dôvodov. Vybral som šesť tých najväčších.


Áno, v poriadku. V novinke tiež vidím spojenie Note 9 a iPhonu XS. Mate 20 Pro už má zakrivený displej a rovnako zakrivená je aj jeho zadná časť. Nechýba mu ani výrez v displeji. Na prvý pohľad tak ozaj pripomína spomínaných dvoch konkurentov. Našťastie má pár detailov, ktoré ho robia unikátnym.Najprv je to, samozrejme, farba zadného krytu. Na test som mal Twilight verziu, ktorá v tomto prípade prechádza z modrej cez fialovú až do čiernej. Huawei pri zelenej, modrej a čiernej verzii používa mierne perforovaný povrch pre zníženie šmýkania. Twiligh verzia je hladká, ale použité sklo je citeľne menej šmykľavé než pri podobných konkurentoch. To si cením. Príjemne v tejto edícii ladí aj červené hlavné tlačidlo.


Huawei potlačil rámiky ešte viac a tak sa podarilo natlačiť 6,4-palcový displej do tela s dĺžkou 158 a šírkou 72 mm. To znamená, že je menší ako konkurenti s rovnakou a aj menšou obrazovkou. Treba uznať, že tieto nové mobily natiahnuté ako slíž sa ozaj lepšie držia v ruke aj ľahšie ovládajú.
Okrem USB-C konektora už iný na mobile nenachádzam. Zjavne sa s 3,5 mm jack konektorom treba nadobro rozlúčiť. Zadnej strane dominuje varná doska. Aspoň ju mnohým pripomína nové rozloženie trojice fotoaparátov a blesku v štvorci uprostred. Je to nevšedná záležitosť. Záleží na subjektívnych dizajnových chúťkach, mne sa to pozdáva. Fotoaparáty vyčnievajú len asi milimeter, takže na stole sa mobil nehojdá.

Skvele spracovaný mobil s odolnosťou proti vode a prachu (už IP68) vyzerá výborne, dobre sa drží, s veľkými displejom má menej ako 200 gramov. Čo viac si od dizajnérov želať? Azda už len ten chýbajúci jack konektor.


Hoci to nebolo nevyhnutné, Huawei 

Podobné články