6 dôvodov, prečo je Huawei Mate 20 Pro prekvapením roka


Huawei je aj na slovenskom trhu už pár rokov a mal pár modelov, ktoré isto neurazili. Na jar však prišiel s modelom P20 Pro, ktorý zrazu úplne posunul hranice toho, ako dokáže mobil fotografovať.

V priebehu roka sa čínska značka prvýkrát dostala na druhé miesto v globálnom rebríčku predaja smart­fónov a predbehla Apple. Teraz ukázala jesennú čerešničku na torte. Mate 20 Pro je prekvapením roka a do sivého kúta, minimálne v inovatívnosti, poslal aj tohtoročné iPhony. Je to teda dokonalý smartfón? Samozrejme nie.
 Bola radosť ho používať? Jednoznačne áno. Mate 20 Pro má pri testovaní možno výhodu v tom, že uňho neboli také vysoké nároky a očakávania. Hoci sa pár týždňov pred jeho predstavením začali po internete šíriť zaujímavé uniknuté informácie, mnohí ich nepovažovali za niečo dôležité, prípadne uveriteľné. Takže o to väčšie prekvapenie bolo, keď sa potvrdili a na scéne sa ukázal kopec inovatívnych noviniek rovnako ako zlepšení obľúbeného súrodenca P20 Pro. Mňa novinka zaujala z viacerých dôvodov. Vybral som šesť tých najväčších.


Áno, v poriadku. V novinke tiež vidím spojenie Note 9 a iPhonu XS. Mate 20 Pro už má zakrivený displej a rovnako zakrivená je aj jeho zadná časť. Nechýba mu ani výrez v displeji. Na prvý pohľad tak ozaj pripomína spomínaných dvoch konkurentov. Našťastie má pár detailov, ktoré ho robia unikátnym.Najprv je to, samozrejme, farba zadného krytu. Na test som mal Twilight verziu, ktorá v tomto prípade prechádza z modrej cez fialovú až do čiernej. Huawei pri zelenej, modrej a čiernej verzii používa mierne perforovaný povrch pre zníženie šmýkania. Twiligh verzia je hladká, ale použité sklo je citeľne menej šmykľavé než pri podobných konkurentoch. To si cením. Príjemne v tejto edícii ladí aj červené hlavné tlačidlo.


Huawei potlačil rámiky ešte viac a tak sa podarilo natlačiť 6,4-palcový displej do tela s dĺžkou 158 a šírkou 72 mm. To znamená, že je menší ako konkurenti s rovnakou a aj menšou obrazovkou. Treba uznať, že tieto nové mobily natiahnuté ako slíž sa ozaj lepšie držia v ruke aj ľahšie ovládajú.
Okrem USB-C konektora už iný na mobile nenachádzam. Zjavne sa s 3,5 mm jack konektorom treba nadobro rozlúčiť. Zadnej strane dominuje varná doska. Aspoň ju mnohým pripomína nové rozloženie trojice fotoaparátov a blesku v štvorci uprostred. Je to nevšedná záležitosť. Záleží na subjektívnych dizajnových chúťkach, mne sa to pozdáva. Fotoaparáty vyčnievajú len asi milimeter, takže na stole sa mobil nehojdá.

Skvele spracovaný mobil s odolnosťou proti vode a prachu (už IP68) vyzerá výborne, dobre sa drží, s veľkými displejom má menej ako 200 gramov. Čo viac si od dizajnérov želať? Azda už len ten chýbajúci jack konektor.


Hoci to nebolo nevyhnutné, Huawei 

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články