UniCredit dopláca na Turecko. Zisk jej spadol o 99 percent

Táto turecká banka je šestkou na tamojšom trhu podľa veľkosti aktív a zjavne obchodovala s Iránom. Ten je však na sankčnom zozname USA kvôli jadrovému programu. Obchodovať či financovať tento štát je preto riziko. UniCredit preto hrozí súdny spor v USA, ktorý zrejme nebude lacný. Aj preto si odložila bokom ďalších 741 miliónov eur na potenciálne súdne spory.

O tom, že s americkými úradmi sa neradno ťahať za prsty, sa presvedčili v minulosti aj iné veľké európske banky. Niekoľko švajčiarskych bánk dostalo mastné pokuty za skrývanie daňových poplatníkov z USA, ktorí sa vyhýbali daniam.

Spomínané dve operácia zapríčinili to, že sa čistý zisk UniCredit za tretí kvartál prepadol z 2,82 miliardy eur na 29 miliónov eur, pričom analytici očakávali zisk na úrovni 907 miliónov eur. Zisk klesol tak prudko aj preto, lebo vlani bol navýšený o príjem vo výške 2,1 miliardy z predaja spoločnosti Pioneer.„Je to jednorazová operácia, ktorá svedči o opatrnosti banky a je dobré, že ju vytvorila zo svojho zisku,“ hodnotí tento krok Marcel Laznia, analytik Slovenskej bankovej asociácie. Pripúšťa, že by to mohlo mať v budúcnosti negatívny, ale malý vplyv na kapitálovú primeranosť najväčšej talianskej banky.

UniCredit si napriek tomu verí a nezmenila svoj výhľad na zisk v budúcom roku. Tvrdí, že dokáže ušetriť na nákladoch, aby zaplátala výpadky na tržbách. „Sme veľmi konzervatívni v Turecku aj v obchodnej činnosti, čo vyrovnáme znižovaním nákladov,“ komentoval výsledky Jean Pierre Mustier, výkonný riaditeľ UniCredit.

Svoje ciele kapitálovej primeranosti bankový dom osekal, keďže ho postihla aj slabá turecká líra. Tá v posledných mesiacoch prudko oslabuje aj pre ekonomickú politiku prezidenta Recepa Erdogana. Banku tiež poškodzujú vyššie rizikové prirážky na talianskych dlhopisoch. Tie majú nakúpené najmä talianske banky a Európska centrálna banka.

Cena dlhopisov stúpla najmä potom, čo Európska komisia odmietla populistickej vláde schváliť jej nový rozpočet s vyšším deficitom. Taliansko sa má vyjadriť a poslať prepracovaný rozpočet do Bruselu na budúci týždeň. Talianski politici už naznačili, že nič opravovať nebudú.

Podľa analytikov je dôležitejšie to, že banke narástol prevádzkový zisk, a podľa očakávania sa vyvíjali úrokové aj poplatkové výnosy. No nevylučujú vplyv tejto operácie na budúci vývoj v banke.

„Samozrejme, že tento jednorazový mimoriadny náklad môže ovplyvniť niektoré potenciálne investičné zámery alebo dividendy akcionárov,“ vysvetľuje Maroš Ovčarik, riaditeľ portálu financnykopas.sk. Keďže banka si znížila zisk na minimum, tak nebude mať z čoho vyplácať dividendy.

UniCredit mala v minulosti problémy s veľkým množstvom nesplácaných úverov, ale minulý rok navýšila vlastný kapitál o 13 miliárd eur a predala časť zlých úverov.

Odborníci neočakávajú priame dopady na slovenskú či českú UniCredit Bank. „Nemyslím si, že jej česko-slovenská dcéra by teraz potrebovala od matky nejakú finančnú injekciu, lebo jej hospodárenie je ziskové a stabilné,“ tvrdí M. Laznia.

Dosah na slovenskú pobočku si netrúfa odhadnúť ani M. Ovčarik a nechce predčasne špekulovať. „Bude to na rozhodnutí materskej banky,“ dodáva.

TREND oslovil aj slovenskú UniCredit Bank, ale k výsledkom svojej matky sa nechcela zatiaľ vyjadrovať.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články