Kryptomenová cesta do pekla: kým odmena je virtuálna, náklady sú reálne

Najmä v strede uplynulého týždňa išli ceny ropy nadol. Ľahká americká ropa si odpísala 1,3 percenta a uzavrela na úrovni 66,31 dolára za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena slúži ako medzinárodná referenčná cena, zlacnela o 0,6 percenta na 75,47 dolára za barel.

Pokles pokračoval až do konca týždňa a ceny klesali aj v pondelok napriek tomu, že do platnosti vstúpili rozsiahle sankcie USA voči Iránu. Tie zahŕňajú aj vývoz ropy. Trhy však s tým už niekoľko mesiacov počítali a navyše rozsah sankcií voči Iránu sa čiastočne zmiernil, keď Washington niektorým krajinám udelil výnimku na dovoz iránskej ropy. Prvá vlna sankcií vstúpila do platnosti už na začiatku augusta a zahŕňala automobilový priemysel, obchody so zlatom a s ďalšími kovmi.

Spojené štáty si od druhého, tvrdšieho kola sankcií sľubujú, že Irán prinútia opätovne začať rokovať o takzvanej jadrovej dohode, ktorú v roku 2015 Teherán uzatvoril so šiestimi veľmocami. Irán obviňuje americkú vládu, že ho chce zraziť ekonomicky na kolená a vyvolať tak zmenu režimu.

Od začiatku tohto týždňa chce Washington trestať všetky firmy, ktoré nebudú rešpektovať americké sankcie voči Iránu. USA chcú postihovať aj krajiny, ktoré neprestanú dovážať iránsku ropu. Dočasnú výnimku z takýchto sankcií dostane od Washingtonu osem dovozcov.Tých síce USA nemenovali, mali by sa však medzi nimi nachádzať Čína, India, Južná Kórea a Turecko. Okrem týchto krajín ďalšími veľkými dovozcami sú ešte Taliansko, Spojené arabské emiráty a Japonsko. Ropu z Iránu však dováža aj Taiwan a nie je vylúčené, že by sa dočasná výnimka mohla týkať aj tohto dovozcu.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári klesla v pondelok na 72,77 dolára za barel. Cena americkej ľahkej ropy s decembrovým kontraktom dosiahla 62,79 dolára za barel.Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články