V Austrálii si kúpite poistenie psa aj v supermarkete

Ako funguje poistný biznis pre zvieratá v Austrálii? Majú toto poistenie ako samostatný produkt alebo ako pripoistenie k domácnosti?

Je to samostatný produkt podobne ako zdravotné poistenie. Človek si tu môže kúpiť zdravotné poistenie pre seba aj pre psa či mačku.

Ponúkajú to špecializované poisťovne alebo je to bežný produkt u všetkých?

Robia to dve veľké poisťovne. Úspešnejšia je Hollard Insurance, ktorá prišla na austrálsky trh z južnej Afriky, ale aj Allianz. Hollard má v súčasnosti v Austrálii asi 90-percentný podiel na trhu.

Hollard spolupracuje s PetSure, čo je sprostredkovateľ poistenia a ten má na webe ďalších asi 20 partnerov poskytujúcich poistenie. Ako funguje jeho predaj?

PetSure to urobil veľmi šikovne. Neprezentuje vlastnú značku, ale spolupracuje s inými zavedenými značkami aj s obchodnými reťazcami, akým je napríklad Woolworths. A cez ne predáva poistky. Partneri využívajú na predaj svoje databázy zákazníkov a PetSure im za to platí províziu.Čiže PetSure nie je poisťovňa?

Nie, je underwriter, čo je niečo ako sprostredkovateľ. Tento článok na Slovensku chýba. Na Slovensku poisťovňa komunikuje s brokerom alebo koncovým klientom. V Austrálii reťazec funguje tak, že poisťovne majú underwriterov, ktorí za nich robia celú administratívu spojenú s predajom poistiek, výberom poistného a prípadne aj likvidáciou poistných udalostí a za to im poisťovne platia poplatky. Underwriteri potom komunikujú s brokermi aj s koncovými klientmi. Rozdiel medzi slovenskou poisťovňou a austrálskym underwriterom je ten, že on nenesie riziko. To ostáva poisťovni.

Ako sa vyvíja záujem o tieto produkty?

Extrémne

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články