Aký je rozdiel medzi podnikovou a domácou Wi-Fi?

Digitálna doba prináša potrebu Wi-Fi pripojenia nielen v domácnostiach, ale aj v podnikovej a verejnej sfére. Wi-Fi pripojenie sa stáva populárnym nástrojom na vstup do sveta internetu, získavanie informácií, vzdelávanie, či na prácu na cestách. Zariadenia a štandardy sa rýchlo vyvíjajú a stáva sa, že výrobcovia a koncoví používatelia nestíhajú na tento vývoj pružne reagovať.

Wi-Fi pripojenie nájdeme takmer v každej domácnosti, v rôznych inštitúciách a na verejných priestranstvách, ako sú námestia, parky, školy, nemocnice či obchodné centrá. Podniková sféra a jej IT infraštruktúra, si vyžaduje Wi-Fi pripojenie, ktoré využívajú  desiatky, stovky až tisícky zariadení naraz. Bežný používateľ domáceho pripojenia a verejných Wi-Fi sietí pritom môže čeliť bezpečnostným hrozbám, alebo mať neadekvátnu náhradu káblového pripojenia.

Využívanie Wi-Fi pripojenia v domácnostiach vedie často k zápaseniu s bežnými problémami ako sú výpadky siete, nedostatočné pokrytie a rýchlosť, silné rušenie v pásme 2,4 GHz... Dôležitou vlastnosťou routra by mala byť schopnosť obslúžiť aj väčší počet zariadení. Štvorčlenná rodina môže Wi-Fi pripojenie vyťažiť dnes až desiatimi zariadeniami pripojenými k routeru v jednom momente. Netreba zabudnúť ani na bezpečnosť. Treba dbať na silné heslá a pravidelné aktualizácie a obnovovanie domáceho routera.

„Domácnosti to majú pri spomínaných problémoch jednoduché – požiadajte svojho poskytovateľa internetu o Wi-Fi smerovač - router vyššej triedy, ktorý pracuje aj v pásme 5GHz. Mierne zvýšená cena prenájmu vám ušetrí veľa problémov a starostí s vašim domácim bezdrôtovým pripojením. Podnikovú Wi-Fi sieť však radšej prenechajte špecialistom,“ informuje Vladimír Stančík, senior produktový manažér zo spoločnosti Slovanet, ktorá prináša na trh inteligentné Wi-Fi siete na mieru v podobe služby aero:LINK.

„Pri firemnej sieti je situácia značne zložitejšia... Nie je žiadnou výnimkou, že k Wi-Fi sieti sa naraz pripájajú stovky zariadení zamestnancov a pokrytie potrebuje obsiahnuť niekoľko poschodí. Podniky pritom vyžadujú a očakávajú bezpečné a spoľahlivé Wi-Fi prístupy do intranetovej a internetovej siete,“ pokračuje Vladimír Stančík.

Moderné domáce smerovače dokážu vytvoriť niekoľko bezpečnostných pravidiel, oddeliť Wi-Fi sieť pre návštevu či aplikovať bezpečnostné pravidlá prístupu. Verejné bezplatné Wi-Fi hotspoty závisia na kvalite nakonfigurovania bezdrôtovej siete. Hlavným bezpečnostným pravidlom pri verejných bezplatných Wi-Fi hospotoch však stále ostáva, nezadávať citlivé informácie a nevykonávať bankové operácie.

Podnikové Wi-Fi siete využívajú pri pripojení používateľov overenie 802.1X, aplikované politiky zabezpečenia a obmedzení, či vzdialené manažovanie zariadení (Mobile Device Management). IT manažérom nie sú cudzie pojmy ako QoS, L2 Romaing či SLA. Samostatnú kategóriu tvoria inštitúcie pracujúce s údajmi o platobných kartách

„Manažovaná služba aero:LINK rieši technologicky a softvérovo, okrem kvality pokrytia a rýchlosti pripojenia, aj bezpečnostné riziká spojené s používaním bezplatných a otvorených Wi-Fi sietí, podnikovú sféru a jej bezpečnosť a hosťovské prístupy. Na rozdiel od používateľských dát, ktoré putujú priamo do svojej destinácie, riadiaca prevádzka celej siete prechádza cez nakonfigurovaný cloudový kontrolér. Pri zavedení služby aero:LINK v podnikovej sfére dochádza k premiestneniu neefektívnych investičných nákladov a nahradzujú ich pružnejšie prevádzkové náklady. Samozrejmosťou je pravidelný manažment a proaktívny dohľad, prehľady využívania siete či garancia kvality služby - SLA,“ pokračuje Vladimír Stančík o novinke spoločnosti Slovanet.

Pojem Smart City sa spája s moderným mestom, obcou či s turistickými destináciami. Pre väčšinu vedúcich predstaviteľov miest a obcí nie je otázkou, či sa začne digitálna transformácia, ale kedy. Návštevníci atraktívnych miest často požadujú bezplatný prístup k Wi-Fi sieti, ktorá skrýva pre samosprávy a podnikateľov skrytý potenciál. To si vyžaduje jasnú víziu a trvalé, dlhodobé investície.

Pri budovaní Smart City a bezplatného Wi-Fi pripojenia v mestách a obciach, je pre samosprávy dôležitá možnosť rozvoja a škálovateľnosti do budúcnosti s pribúdajúcimi zariadeniami pripojenými do internetu. Je preto nevyhnutné nadviazať partnerstvo, ktoré bude podložené dlhoročnými skúsenosťami s návrhom a realizáciou rozsiahlych, výkonných a bezpečných Wi-Fi sietí.

„Na verejných miestach, rôznych podujatiach či v autobusovej doprave prináša aero:LINK poskytovateľom a používateľom stabilné, rýchle a bezpečné bezdrôtové Wi-Fi pripojenie. Vďaka prístupovému portálu sa otvára poskytovateľovi bezplatného Wi-Fi pripojenia nová a moderná forma informačnej a reklamnej komunikácie s používateľmi. Samosprávy, verejné miesta, turistické destinácie, ale aj obchodné centrá a podnikatelia, ktorí sa rozhodnú vybudovať bezplatnú Wi-Fi sieť, môžu využiť s našou službou aero:LINK, autorizáciu cez prístupový portál, ktorý môže prevádzkovateľ využiť na osobnú prezentáciu a pre rôzne užitočné informácie ako mapa miesta, kalendár podujatí, či dôležité telefónne čísla. Súčasťou môžu byť podmienky používania takejto verejnej Wi-Fi siete,“ uzatvára Vladimír Stančík zo Slovanetu.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články