Exekučná amnestia nebude. Exekúcie len zastavia

Dlh sa ľuďom však odpúšťať nebude a veriteľ ho bude môcť opäť začať vymáhať. Takýto návrh dal do pripomienkového konania minister spravodlivosti Gábor Gál.

Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská pripravovala inú verziu novej legislatívy. Tá by nielen zastavila exekúcie, ale ľuďom by sa odpustila aj časť starých dlhov. Zrušiť sa mali exekúcie staršie ako päť rokov, ktoré voči fyzickým osobám rozbehla Sociálna poisťovňa, Všeobecná zdravotná poisťovňa a polícia, ktorej ľudia dlžia za pokuty.Prečo rezort menil pôvodný zámer exministerky L. Žitňanskej, ktorá pripravovala širšiu exekučnú amnestiu?

„Otázka odpúšťania dlhov v rámci exekučnej amnestie by mohla vyvolávať polemiku morálneho hazardu,“ povedala Alexandra Szakálová z tlačového oddelenia rezortu.

Dlžníci sa zbavia povinnosti zaplatiť dlh v zásade len jeho premlčaním. Vo všeobecnosti platí, že právo priznané rozhodnutím súdu sa premlčí až po 10 rokoch. Pri konaniach starých viac ako päť rokov často nastáva situácia, že sa nič reálne nevymáha, iba stúpajú náklady na samotné konanie.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články