Aj s malými sumami sa môžete stať investorom

Ľudia, ktorí s investovaním nemajú skúsenosti, ho často vnímajú cez rôzne predsudky. Myslia si, že investovanie prinesie peniaze iba špekulantom alebo ľuďom, ktorí už vopred vedia, na čom najlepšie zbohatnú.

Investíciám sa však venujú všetci, aj tí, ktorí to na prvý pohľad nevidia. Napríklad, rodičia, ktorí pošlú dieťa na dobrú školu, investujú do jeho budúcnosti. Alebo ľudia v produktívnom veku, ktorí pred dôchodkom zrekonštruujú svoj dom, vlastne investujú do svojej pokojnej staroby.

Prečo by investovanie do fondov alebo akcií malo byť ťažšie? V súčasnosti, keď sa hospodárstvu darí, síce na ľudí z každej strany útočia „dobré“ rady, ako a kde vložiť peniaze, aby prinajmenšom nestratili na hodnote. Ale ako sa má v týchto ponukách vyznať obyčajný človek, ktorý nemá veľký prehľad a nevie, aká investícia je pre neho najvhodnejšia?

„Niektorí si za ušetrené peniaze kúpia šperky a veria, že ich neskôr predajú drahšie. Alebo nakúpia pozemky či byty na prenájom,“ vymenúva  Matej Varga, vedúci úseku riadenia investícií v Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky.

„V posledných rokoch sa však čoraz viac rozbieha investovanie do podielových fondov, ktoré, ak sa robí správne a investor sa drží svojej stratégie, môže priniesť ročne veľmi zaujímavé zhodnotenie,“ dodáva. Na aké pravidlá treba pri investovaní myslieť?Základom je diverzifikácia, čo je zjednodušene povedané – rozloženie rizika. Správny investor by nemal investovať len do jedného segmentu alebo by nemal využívať len jednu formu investícií. Naopak, investície by mal rozdeliť na viaceré miesta. Ak by totiž jedno z nich zlyhalo, strata ho zabolí menej, ako keby všetko stavil „len na jednu kartu“.

Či už ide o investovanie do akcií, podielových fondov alebo do nehnuteľností, dôležité je druhé pravidlo: Vždy treba dodržať odporúčaný investičný horizont a neriadiť sa podľa krátkodobých výkyvov trhu. Slováci stále robia chybu, že keď vidia čo i len malý pokles výkonnosti  svojich fondov alebo akcií, okamžite panikária a vyberajú svoje peniaze. Pritom práve vtedy je ideálny čas, aby akcie či podielové jednotky nakúpili lacnejšie a neskôr na nich zarobili.Tretie pravidlo je o rozvahe a trpezlivosti. Netreba investovať bezhlavo všade, kde sú sľubované obrovské výnosy. Bictoiny, diamanty či akcie na burze síce znejú lákavo, no myslite na to, že pri taktomto obchodovaní je potreba rozsiahlych vedomostí z danej oblasti a prehľad o situácií na finančných trhoch. S vidinou veľkého a rýchleho zisku totiž prichádza aj riziko straty, ktoré na seba investor musí prevziať.

Ak nie ste skúsený investor nechajte si poradiť, či už od známych alebo priamo od zamestnancov spoločnosti, v ktorej chcete investovať. Toto je samozrejmosťou aj v Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky. Na jeseň môžete navyše investovať do podielových fondov aj bez vstupného poplatku! Akcia trvá od 1.10 do  30. 11. 2018. Viac informácií nájdete na: www.penzijna.sk/spravnainvesticia.Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články