Európska sieť súdnych rád sa chystá vylúčiť Poľsko

Hlasovať o pozastavení členstva poľskej rady v Európskej sieti súdnych rád (ENCJ) má generálne zhromaždenie na mimoriadnej schôdzi. Zvolali ju na 17. septembra do Bukurešti.

„Rada ENCJ navrhla členom pozastaviť členstvo KRS kvôli neplnenie požiadaviek ENCJ na nezávislosť na výkonnej a zákonodarnej moci a nezávislosti poľského súdnictva,“ uviedla v komuniké ENCJ, ktorá podľa agentúry Reuters tiež radí Európskej komisii ohľadom záležitostí právneho štátu v EÚ.Európska komisia vedie proti Poľsku bezprecedentné vyšetrovanie ohľadom stavu právneho štátu a začala niekoľko samostatných konaní proti Varšave. Vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) však tvrdí, že zmeny v poľskej justícii sú nevyhnutné, aby súdy rozhodovali efektívnejšie a aby sa zbavili dedičstva po komunizmu.

Predsedníčka poľského najvyššieho súdu Malgorzata Gersdorfová, ktoré sa PiS snaží zbaviť predčasným odoslaním do penzie napriek jej mandátu zaručenom ústavou, vyzýva Európsku úniu k obrane poľskej justície pred vládnymi zásahmi.

Obáva sa, že Únia je príliš zaujatá vlnou populizmu v iných krajinách, než aby sa sústredila na Poľsko. „EÚ je bezradná, keď operuje skalpelom, ale má partnera, ktorý sa oháňa sekerou,“ poznamenala nedávno o spore medzi Bruselom a Varšavou.

ENCJ je organizácia združujúca 24 sudcovských rád z 20 krajín EÚ. Poľská KRS patrila k zakladateľom ENCJ v roku 2004. Ak by došlo k vylúčeniu KRS z ENCJ, bol by to prvý takýto prípad, poznamenal server Onet.pl.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články