Saudská Arábia uvoľňuje ďalšie prísne mravy, postaví svoju prvú operu

Mesto je vstupnou bránou pre milióny moslimských pútnikov z celého sveta, pričom sa všeobecne považuje za liberálnejšie a etnicky rozmanitejšie ako vnútrozemská metropola Rijád. Kráľovstvo v marci plánuje otvoriť po vyše 35-ročnom zákaze i prvé kino.

Tieto kroky sú súčasťou postupného uvoľňovania prísnych spoločenských nariadení. Krajina minulý rok usporiadala vyše 2-tisíc kultúrnych a zábavných podujatí, ktoré navštívilo osem miliónov ľudí. Na tento rok je plánovaných 5 500 podobných udalostí v 48 mestách.Saudská Arábia hodlá v nasledujúcom desaťročí investovať do zábavného sektora 64 miliárd dolárov so zámerom prilákať turistov a investorov, dopĺňa agentúra DPA. Korunný princ Muhammad bin Salmán spustil stratégiu s názvom Vízia 2030, v rámci ktorej má krajina diverzifikovať svoju ekonomiku závislú od ťažby ropy.

V Saudskej Arábii boli zakázané koncerty, premietanie filmov, púšťanie hudby v reštauráciách a obchodoch od konca 70. rokov 20. storočia, keď vypukli demonštrácie šiitskej menšiny proti sunnitským vládcom. Vládnuca rodina Saudov vtedy udelila klerikom zastávajúcim tvrdú líniu širší priestor na ovplyvňovanie spoločenského života.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články