Hotelierska, reštauračná a dodávateľská špička bude na jednom mieste

Na úvod otázka. Viete kde je možné stretnúť na jednom mieste slovenskú kuchársku a hoteliersku špičku, alebo keď chcete créme de la créme slovenskej gastronómie a hotelierstva? Táto príležitosť je len raz do roka a to na konferencii TREND Horeca manažment, ktorá je každoročne spojená aj s odovzdávaním cien pre najlepšie reštaurácie, hotely a penzióny TREND Top Reštaurácie a Hotely.Tento rok sa bude konať už trinásty krát, ale prvý krát s novinou. K špičke reštauračnej a hotelierskej sa pridá 13.-14. marca v Martine špička dodávateľská. Partnerom konferencie bude prvý krát spoločnosť METRO Cash & Carry, ktorá sa špecializuje na zásobovanie Horeca (skratka pre hotely, reštaurácie,catering) segmentu.

„Horeca je náš kľúčový segment a sme tu preto, aby sme pomáhali podnikateľom rásť. Spojenie s TREND konferenciou nám otvára možnosti pre ďalšiu podporu hotelierov a reštaurácií na Slovensku,“ vysvetľuje spojenie Jan Žák, generálny riaditeľ spoločnosti METRO Cash & Carry Slovensko.

Keďže klientmi METRO sú špičkové reštaurácie a hotely, zameriava sa spoločnosť na 100 % čerstvý sortiment s vysokou kvalitou. Je napríklad jednotka v rybách, spoločnosť má vyvinutú logistiku tak, že vie zabezpečiť rovnakú čerstvosť ako v prímorských krajinách. „Napríklad losos z Nórska je do 24 hodín z lode priamo na pulte v obchode,“ vysvetľuje J. Žák. Okrem toho spoločnosť ponúka svojim zákazníkom sortiment na mieru. Vie zabezpečiť aj sortiment, ktorý nemá v ponuke. Napríklad ak chce zákazník odprezentovať svojim zákazníkom neštandardne veľkú rybu a podobne, vie ju METRO do pár dní zabezpečiť. „Máme viac ako 100 obchodných zástupcov, ktorí sa na dennej báze starajú o našich zákazníkov. Poskytujú im servis, vytvárajú im každodennú ponuku na mieru. Individuálny princíp starostlivosti o zákazníkov je pre náš kľúčový pre garantovanie kvality,“ konštatuje J. Žák.

Medzi veľmi obľúbené a využívané produkty patrí napríklad M-objednávka – každý deň do 22:00 si môžu zákazníci cez M-objednávku nakúpiť potraviny a ďalšie produkty a spoločnosť im ich ráno doručí. Počas noci tak naplní vyše 100 áut, ktoré každé ráno vyrážajú, aby rozviezli objednávky pre zákazníkov. Tí majú každé ráno k dispozícii čerstvé produkty bez toho, aby museli prísť fyzicky do obchodov. Takto zavážajú napríklad aj tatranské hotely, či vysokohorské chaty, kde doručujú tovar pre vysokohorských nosičov.

Pre spoločnosť sú veľmi dôležité aj digitalizácia a inovácie, ktoré sú jednou z tém konferencie. METRO vyvíja nové informačné technológie cez svoje oddelenie Horeca Digital v rámci korporácie, ktoré následne testuje a ponúka svojim zákazníkom.

Špičková gastronómia sa nedá robiť bez špičkových ľudí, preto v METRO venujú pozornosť aj vzdelávaniu mladých kuchárov cez METRO akadémiu a tiež vzdelávajú kuchárov svojich zákazníkov, učia ich ako spotrebovať všetko jedlo v kuchyni a tak ním neplytvať, čo je aj jeden z gastronomických trendov súčasnosti. Aj cieľom samotného METRO je, aby ich obchody nevytvárali potravinový odpad. „Sme najväčším darcom potravín pre Potravinovú banku Slovenska, za minulý finančný rok sme darovali ľuďom v núdzi 94 ton potravín v celkovej sume 170 tisíc euro. Náš cieľ je, aby do roku 2020 naše obchody nevytvárali potravinový odpad, boli Zero Food Waste, teda v prvom rade produkovali minimálne potravinové prebytky a tie efektívne distribuovali pre ľudí v núdzi a čo nie je vhodné na ľudskú spotrebu, tak pre zvieratá alebo industriálne využitie,“ vysvetľuje J. Žák. METRO tiež momentálne zriaďuje vo všetkých svojich obchodoch odberné miesta na použitý olej a textil, ktoré budú k dispozícii pre všetkých zákazníkov, ale i širokú verejnosť v danej lokalite. Spoločnosť považuje za dôležité, aby sa nevytváral odpad a týmto k tomu chce dopomôcť. Spoločnosť tiež chodí do škôl, kde kuchári METRO varia pre deti zdravé a chutné jedlá, ktoré sa zmestia do finančného limitu na žiaka.

Počas TREND TOP Horeca manažment bude METRO organizovať aj ďalší ročník Majstrovstiev Slovenska vo filetovaní lososa. Tie sa uskutočnia po konferencii a svoje schopnosti a zručnosti si tu preveria kuchári z celého Slovenska. Súťaž je určená výhradne pre profesionálnych kuchárov, METRO ho organizuje pre jednotlivcov, ktorí reprezentujú sami seba, príp. príslušné gastronomické zariadenie (reštaurácia, hotel, penzión), ktorého sú majiteľmi, prevádzkovateľmi alebo zamestnancami. Môže sa jej zúčastniť maximálne 12 účastníkov. Lososy, ktoré sa filetujú, majú 4-5 kilogramov a kuchári z nich urobia dva filety odborne nazývanej kvalitatívna trieda Trim E (filet bez kosti a kože). Ako základné hodnotiace kritériá súťaže sú: kvalita finálnych filiet, výťažnosť, pričom ideálna pri ručnom filetovaní je 59 % z celého lososa, dodržiavanie zásad HACCP a tiež čas. Filety musia súťažiaci pripraviť do maximálne desiatich minút od štartu. Súťaž má aj príjemnú stránku pre účastníkov konferencie, pretože z jej „výsledkov“, teda filetov, sa pripravia pokrmy pre účastníkov.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články