Žitňanskej zmeny v zákone o drogách nepodporí ani SaS. Prekážajú jej tvrdé drogy

„Žiadne množstvo pre nás nie je nepatrné, keď ide o tvrdé drogy. Dekriminalizácia tvrdých drog nie je podľa nášho názoru vo verejnom záujme, lebo sa zoslabuje odstrašujúci účinok a zvyšuje riziko nárastu užívateľov,“ dodáva N. Blahová.

Opoziční poslanci však vítajú otvorenie tejto nepopulárnej témy zo strany ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd).

„Sme pripravení intenzívne diskutovať a podieľať sa na finálnej podobe návrhu, ktorý by sme podporili svojimi hlasmi aj v Národnej rade SR,“ dodala N. Blahová. Na záver stanoviska sa pýtajú, aký je skutočný dôvod dekriminalizácie najmä tvrdých drog.

„Pýtame sa, či dôvodom dekriminalizácie kokaínu je fakt, že niektorí predstavitelia strany Smer-SD môžu byť jeho konzumentmi,“ uzavrela na tlačovej konferencii.

Niekoľko hodín pred SaS už neochotu podporiť návrh rezortu spravodlivosti odmietla podporiť nacionalistická SNS. Ak by však na jej názory koaliční partneri neprihliadali, návrh by s podporou z opozície prejsť mohol.Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská ešte v októbri minulého roka návrh odôvodňovala tým, že prísne by mali byť postihovaní najmä tí, ktorí riešia drogy vo veľkom a za dôležité považuje aj pomoc aj prevenciu v prípade drobných užívateľov drog.

Navrhovanou legislatívou sa rezort podľa L. Žitňanskej snaží stanoviť hranicu medzi trestným činom a priestupkom, ale držba akéhokoľvek množstva drogy bude naďalej protiprávna.

Uviedla, že podľa oficiálnych štatistík až 30 percent mladých ľudí vyskúšalo marihuanu, čo inými slovami znamená, že každému tretiemu mladému človeku na Slovensku hrozí trestné stíhanie.

Slovenské súdy za prechovávanie drog pre vlastnú potrebu v roku 2016 odsúdili 395 ľudí. Väčšina z nich vyviazla s podmienkou.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články