Austrálske banky čaká veľké vyšetrovanie

Austrálsky bankový sektor už dekádu vytvára škandály a podľa analytikov, ktorých spomína BBC, od krízy v roku 2008 na náhradách či na pokutách zaplatili dohromady zhruba 780 miliónov dolárov. Aj keď sú tamojšie banky silné, neustále čelia kritike pre nedostatok konkurencie a slabú transparentnosť.

Štyri najväčšie banky Commonwealth Bank (CBA), ANZ, National Australia Bank (NAB) and Westpac majú na trhu štvorpätinový podiel a podobnú povesť. Všetky sa budú musieť podriadiť skúmaniu takzvanej Kráľovskej komisie, ktorá predstavuje najvyšší spôsob verejného pátrania. 

Všetky štyri banky čelia viacerým obvineniam z nekalých spôsobov voči klientom. Klienti Commonwealth Bank napríklad stratili milióny dolárov údajne pre nevhodné finančné poradenstvo v banke. Pracovníci National Australia Bank zase mali podvádzať pri poskytovaní hypoték na základe nesprávnych údajov alebo nekompletnej dokumentácie.Všetky banky by mali byť namočené do manipulácie s benčmarkovou úrokovou sadzbou. Podobne ako sa prišlo na manipulácie s britským Liborom, austrálski bankári mali dohadovať pohyby BBSW (bank bill swap rate). Okrem toho banky mali porušovať zákony proti praniu špinavých peňazí. Commonwealth Bank napríklad potvrdila, že neskoro odhalila 53-tisíc podozrivých bankomatových transakcií.

Keďže austrálske banky dosahujú slušné zisky, niektoré v rekordných hodnotách, a odvádzajú dividendy svojim akcionárom, verejná debata v krajine ľahko skĺzla k tomu, či to nie je na úkor klientov. Premiér Malcolm Turnbull podľa BBC bol najprv proti bankovému vyšetrovaniu, no nakoniec s ním súhlasil v záujme toho, aby sa obnovila dôvera v bankový sektor. Aj banky sú s ním stotožnené, veria, že to ukončí „politickú neistotu”. 

Komisia by sa mala zaoberať už načatými prípadmi, no skúmať bude i ďalšie záležitosti. Prezerať si môže dokumenty, zavolať svedkov. Mala by odhaliť medzery medzi tým, čo je monitorované a regulované. Záverom budú nielen odporúčania, ale aj žaloby, ak nájde dôkazy o nekalej činnosti.

Nemôže určovať náhrady v jednotlivých prípadoch ani neviaže banky k nejakému konaniu. S ohľadom na tému a veľkosť však môžu austrálske banky počítať s tým, že budú ešte dlho v centre záujmu a nebude im to príjemné.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články