Armáda bude aj naďalej odkázaná na sovietske stíhačky

Ministerstvo doteraz neuzavrelo ani tender na nové vojenské radary, ktoré by nahradili zastarané prístroje sovietskej produkcie.

Predchádzajúca vláda premiéra Roberta Fica začala pred troma rokmi rokovanie so Švédskom o prenájme bojových stíhačiek JAS-39 Gripen. Po voľbách z roku 2016 ale rokovania začala odznovu. Terajšie vedenie ministerstva obrany dostalo aj ponuku na americké stroje F-16.Rozhodnutie o výbere zo spomínaných dvoch typov lietadiel má vláda prijať už tento rok. P. Gajdoš vyhlásil, že armáda bude využívať existujúce sovietske stíhačky MiG-29, dokým nedostane nové a dokým sa na ne preškolia piloti.

Platnosť súčasnej servisnej zmluvy na MiGy s Ruskom končí v roku 2019, podľa P. Gajdoša by prostredníctvom jej predĺženia mala byť zabezpečená ochrana vzdušného priestoru krajiny aj po roku 2020.

Dodnes nie sú uzavreté ani tendre na tri nové radary, ktoré majú nahradiť stroje sovietskej produkcie. Súťaž za 60 miliónov eur ministerstvo vyhlásilo v roku 2015.

Rezort obrany v minulosti opakovane odmietal obvinenia opozície či niektorých analytikov, že by chcelo predlžovať závislosť krajiny na vojenskej technike sovietskej výroby.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články