Zatkli Saakašviliho, deportujú ho do Poľska

Podľa nich išlo o charterový let. Taktiež uviedli, že M. Saakašvili nebol deportovaný, ale že išlo o readmisiu, teda jeho znovuprijatie do krajiny, z ktorej vlani v septembri nelegálne prenikol na Ukrajinu.

Ako predtým informovala agentúra UNIAN s odvolaním sa na Saakašviliho hovorkyňu Darynu Čyžovú, skupina neidentifikovaných maskovaných ozbrojených mužov vtrhla v pondelok od jednej z reštaurácii v Kyjeve, kde v tom čase M. Saakašvili obedoval.

Na jeho oficiálnej stránke sa objavil aj krátky videoklip z incidentu. Podľa zdrojov, na ktoré sa odvoláva UNIAN, bol M. Saakašvili zadržaný na žiadosť Štátnej migračnej služby Ukrajiny.M. Saakašvili, ktorý bol prezidentom Gruzínska v rokoch 2004 až 2013, opustil krajinu, keď sa skončilo jeho druhé funkčné obdobie, a nakoniec odišiel na Ukrajinu. V máji 2015 M. Saakašvilimu udelili ukrajinské občianstvo, čím prišiel o to gruzínske.

V rokoch 2015 až 2016 slúžil ako gubernátor Odeskej oblasti na Ukrajine. V roku 2016 z tohto úradu odstúpil a stal sa tvrdým kritikom ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Ukrajinský prezident vlani zbavil M. Saakašviliho občianstva, keď bol exgubernátor v zahraničí; M. Saakašvili sa však v septembri vrátil na Ukrajinu a viedol sériu protestov proti vláde aj P. Porošenkovi. Založil aj politickú stranu Hnutie nových síl.

M. Saakašvili čelí od minulého roka vyšetrovaniu ukrajinskej generálnej prokuratúry pre podozrenie, že sa pripravoval na násilné prevzatie moci v krajine, spolupracujúc s niekdajším promoskovským vedením Ukrajiny.

Súd v Gruzínsku odsúdil v januári 2018 M. Saakašviliho v neprítomnosti na tri roky väzenia za zneužitie úradných právomocí, keď udelil milosť štyrom policajtom usvedčeným z vraždy bankára. Gruzínsko žiadalo o jeho vydanie do vlasti, ale Ukrajina to zamietla.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články