Mercedes-Benz S 400: Šesťvalec postavený 
do pozoru


Luxusný sedan Mercedes-Benz S 400 d 4Matic pripravený na test je pre mňa atraktívny tým, že sa mi dostáva do rúk v čerstvo modernizovanej podobe, ktorá mu okrem viacerých technologických vychytávok implantovala aj nové srdce – dvoma turbami dopovaný radový vznetový šesťvalec. Som pripravený kajať sa za svoje tupé senzory, ak nič mimoriadne nezaregistrujú, som pripravený na prekvapenie akéhokoľvek druhu.
Baroková architektúra zóny vodiča sa mi stále nezunovala. Možno aj preto, že sedieť za volantom S classe je aj pre mňa sviatok. Aj preto, že plynulý prechod palubnej dosky do výplní dverí je moja slabôstka. Voči elektronickému prístrojovému štítu v jednom celku s centrálnym displejom principiálne nenamietam. Až na grafiku. Vyznieva plocho ako na tapete. Prekáža mi tiež, že dosť zrkadlí. Miniatúrne dotykové plôšky (touchpady) na novom volante už poznám z triedy E. Aj preto si na ne rýchlo zvykám a čoskoro bez väčších zlyhaní ľavým touchpadom blúdim v zákutiach menu palubného počítača a pravým v až hriešne košatej ponuke infotainmentu.Priznávam, že po tom, ako sa do sýtosti pohrám, ten pravý nakoniec zanedbávam, lebo záložná klasická otočná ružica má rovnaké funkcie a menej odvádza pozornosť od diania pred vozidlom. Maličký touchpad si totiž žiada jemné, ako na lekárenských váhach presne dávkované kĺzavé dotyky a neustálu kontrolu pohľadom, či smerujem naozaj tam, kam chcem. Aj páčka Distronicu sa presunula spod volantu na volant.

Skvele funguje hlasové ovládanie, ktorým si môžete trebárs spustiť masážnu funkciu sedadla. No predovšetkým ma okúzľuje samotné sedadlo vodiča. Neverím, že láska k žene ide cez žalúdok, ale že lásku k autu môže prebudiť optimálny posed za jeho volantom, na to prisahám. Toto kráľovské kreslo sa dá naladiť detailne doslova na mieru, je ventilované aj vyhrievané a vyhrievaný je nielen volant, ale aj lakťová opierka vo výplni dverí a ďalšia na stredovom paneli.
Usadám za vodiča do ďalšieho príjemne formovaného kresla. Prvý dojem – kreslo predo mnou sa stráca v nedohľadne. Ale vážne. Kolená mám od neho vzdialené takmer na dvadsať centimetrov a nad hlavou sedemcentimetrovú rezervu, pritom si môžem do sýtosti nastavovať sklon operadla aj sedáka. Sedím tak pohodlne, ako sa len dá. Ak chcem, až pololežmo.

Presuniem sa za spolujazdca a mám ďalší benefit navyše. Spínačom pošlem jeho (samozrejme, že neobsadené) kreslo dopredu, zároveň sa predné operadlo preklopí dopredu tak, aby som mal pred sebou tanečný parket a ponad ním dobrý výhľad dopredu. Fajnovosť použitých materiálov (koža, drevo, hliník), ambientné osvetlenie voliteľné z neskutočného množstva odtieňov, zábavný systém, ktorý sa dá ovládať aj chytrým telefónom, ak si stiahnete príslušnú aplikáciu, a skvelá audioprodukcia Burmaster – to všetko povznášajúci pocit člena posádky tohto mercedesa kompletizuje.
Pokračovanie článku - stránka 1 z 2 Pokračovanie článku na ďalšej stránke Celý článok 1 2 Ďalej

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články