Mladí už nechcú alkohol. Na stres im v New Yorku pomáha kava-kava

Kava-kava im pomáha čeliť stresu počas dopravných zápch, v práci a Donaldovi Trumpovi, píše agentúra AFP. Koreň rozdrvený na prášok, zmiešaný s vodou má trochu bahnitú chuť, pokiaľ nie je namixovaný s ovocnou šťavou alebo inou ingredienciou. Avšak jeho účinky, uvoľnenie a nástup eufórie, sú stále viac žiadané v takom hlučnom a stresujúcom meste, akým je New York.

„Ak existuje nejaké mesto, kde sa človek potrebuje trochu uvoľniť a spomaliť, potom je to New York,“ Tvrdí 31-ročný Harding Stowe, ktorý je majiteľom kaviarne Brooklyn Kava. „Myslím, že o ňu bude ešte väčší záujem,“dodáva.



Popíjanie nápoja z kavy je tradíciou na ostrovoch Fidži či v Polynézii. Na Západe ju mladí ľudia stále častejšie považujú za zdravú alternatívu voči alkoholu, keď sa chcú pobaviť bez toho, aby sa na druhý deň zobudili s opicou. „Skutočne uvoľňuje. Nie je ako alkohol alebo droga. Alkohol zle znášam, zatiaľ čo s kavou tu môžem stráviť celý deň, čítať si knižku, pracovať na počítači, diskutovať,“ hovorí mladá brooklynská umelkyňa Sabrina Chengová.

„Mladých už tak neláka tráviť večery v baroch, ľudia chcú niečo nové a zdravé,“ zdôrazňuje H. Stowe.

Prvý boom zažila kava v 90. rokoch. Avšak zlá kvalita dovážaných rastlín a neznalosť účinkov rastliny jej neurobili dobrú reklamu. V súčasnosti však napriek varovaniu amerických úradov z roku 2002 ohľadom rizika síce zriedkavého vážneho poškodenia pečene získala kava-kava novú popularitu. V rokoch 2012 až 2016 sa len dovoz z ostrovov Fidži viac než zdvojnásobil.

„Naše vedomosti o rastline sú dnes oveľa lepšie ako v 90. rokoch. Skúmali sme ju a zistili sme, že má priaznivé účinky a nie je nebezpečná,“ vysvetľuje Zbigniew Dumienski z Aucklandskej univerzity na Novom Zélande.

Kava sa stala obľúbenou na Floride, ale v New Yorku si získava popularitu. New York má len tri špecializované kaviarne, z ktorých jedna je vo štvrti Bushwick, kde žije množstvo umelcov a mladých ľudí. „Vo svojom minulom zamestnaní som mal občas úzkosti a kava mi naozaj pomohla,“hovorí 25-ročný finančný analytik Phil Mai.

„Skôr som pil alkohol dvakrát až trikrát týždenne a aj cez víkend. Teraz som sa už štrnásť dní alkoholu nedotkol," vyhlasuje. Kaviareň pod názvom Brooklyn Kava láka zákazníkov na rôzne animácie, vystupujú tu hudobníci, básnici a humoristi. Priemerný vek sa pohybuje okolo dvadsaťpäť rokov, ale prichádzajú sem aj šesťdesiatnici.

„Ľudia skôr nevedeli, čo to je kava, ale v poslednom polroku po nej začali blázniť. So zvolením D. Trumpa sa začali v Amerike diať stresujúce veci, a to prispelo k zvýšenej obľúbenosti kavy,“ vysvetľuje H. Stowe. Uvažuje o tom, že otvorí ďalšie kaviarne s kavou, alebo že sa pripojí k štúdiám jogy či meditácie, ktorá by nápoj predávala.

Je teda zvolenie D. Trumpa dobré pre obchod? „Nerád to hovorím, ale asi áno,“ priznáva mladý podnikateľ.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články