Smiali sa mu kvôli fotografii. Poliak vyniesol raketu Falcon Heavy do vesmíru

Jedným zo štvorice chlapcov je totiž Tomasz Czajka (druhý zľava). Ide o poľského programátora, ktorý sa podieľal na konštrukcii rakety spoločnosti SpaceX Falcon Heavy.

Snímka, z ktorej si na internete robili žarty, mimochodom vznikla v roku 1997 v poľskom meste Zwardoń. Mladíci sa tam zúčastnili vedeckého tábora a matematickej olympiády. T. Czajka vtedy na olympiáde obsadil druhé miesto. V dospelosti v tom istom tábore pôsobil ako vedúci. Dodnes je táto fotografia na webe vedeckého tábora. V poľštine bola fotografia chlapcov vo svetroch známa ako „sweterkowa czwórka“, teda štvorka vo svetroch.

Na podiele T. Czajku na vývoji rakety Falcon Heavy upozornilo v rámci náborovej kampani poľské Centrum projektov Digitálne Poľsko, ktoré administruje čerpanie z európskych štrukturálnych fondov.Životopis Tomasza Czajku je pritom veľmi pôsobivý. Po absolvovaní strednej školy v Stalowej Woli vyštudoval Fakultu matematiky, informatiky a mechaniky Varšavskej univerzity. Neskôr uspel v programátorskej súťaži TopCoder. Tá mu neskôr vyniesla štipendium na Purdue University v americkom štáte Indiana - škole s najdlhšou tradíciou výučby informatiky v USA.Pred tým ako sa pred štyrmi rokmi dostal do spoločnosti SpaceX miliardára a vizionára Elona Muska, pôsobil šesť rokov v spoločnosti Google. Podľa svojho profilu na profesijnej sieti LinkedIn je T. Czajka inžinierom zodpovedný za letový softvér rakety. Je teda jedným z tých, na ktorom závisel úspech raketových misií a ktorý má zodpovednosť za ich let. Rakety SpaceX totiž od štartovej procedúry riadia počítače. Žiadna iná raketa nie je schopná vyniesť na obežnú dráhu tak ťažký náklad ako práve Falcon Heavy.Doteraz najsilnejšia raketa Falcon Heavy spoločnosti SpaceX odštartovala úspešne v utorok večer z Mysu Canaveral. Raketový nosič do vesmíru mimo iného vyniesol červený elektromobil s umelým vodičom Starman v skafandri, svoje miesto v aute mal aj kultový román Stopárov sprievodca galaxiou.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články