Desať vecí, ktoré potrebujete vedieť pred opravou iPhonu

Určite mnohí zažili to napätie, trhajúce srdce, predtým, než zdvihli mobil, ktorý práve padol počas telefonovania na chodník. Veľmi často sa to skončí prasklinou na displeji. Alebo rovno krásnou „pavučinou“.

Preč sú časy, keď bolo ochranné sklo samostatný a vymeniteľný komponent. Už dlhšie sa stalo súčasťou samotného displeja. Takže oprava alebo výmena je komplikovanejšia - a násobne drahšia. 

Výmena batérie alebo displeja nemá s dátami v zásade nič spoločné. Ale pri vážnej poruche môže vo všeobecnosti hroziť aj strata uložených dát, fotografií či videí.

Preto nie je na škodu pripomenúť zlaté pravidlo – zálohovať, zálohovať, zálohovať. To znamená priebežne, nielen v momente, keď svoj prístroj chystáte na výlet do servisu. V čase cloudu to nie je zálohovanie žiadny problém, môže prebiehať aj automaticky.

Pred odovzdaním mobilu do servisu nie je nutné prístroj resetovať zo strachu, že by si technik pozeral nejaké na ňom uložené pikantné rodinné zábery. Cez PIN sa (legálne) nedostane. A v prípade, že má prístup k odomknutému mobilu, takéto porušenie súkromia by mohlo mať pre neho a servisnú firmu katastrofické následky.

Základná otázka znie, či mobil je ešte v záruke. Ak áno, máte na výber, či s reklamáciou pôjdete za predajcom, alebo ju rýchlejšie vybavíte u výrobcu. V prípade Applu u jeho autorizovaného zástupcu, teda v servise.

iPhony kúpené u slovenských operátorov majú od Applu len ročnú záruku. Druhý rok si už kryjú operátori. Takto zakúpený mobil môžete odniesť do autorizovaného servisu na bezplatnú opravu len prvý rok. Druhý rok to už musíte riešiť len cez predajcu, teda mobilného operátora.Treba si dávať pozor na „panenstvo“ iPhonu. Ak v autorizovanom servise preukážu, že mobil už bol opravovaný neodborne, na reklamáciu strácate nárok. Respektíve sa naň už neviažu rôzne povinnosti výrobcu, pričom cena servisu môže byť iná ako pri nepoškodených kusoch.

Pred odovzdaním iPhonu do servisu je potrebné dať dole ochrannú fóliu alebo sklo. Pri otváraní mobilu a „lisovaní“ po zatváraní mobilu tieto ochranné prostriedky prekážajú, prípadne môžu spôsobiť poškodenie.

Je tiež rozdiel, či ide o chybu výroby. Napríklad vypálený pixel na displeji. Alebo ste si mobil prisadli a výsledkom je rozbitý displej. V tom druhom prípade už ostáva len oprava na vlastné náklady. Čo „poteší“ hlavne pri novom iPhone X, ktorý má zatiaľ najdrahšie náhradné diely na trhu.Pokračovanie článku - stránka 1 z 2 Pokračovanie článku na ďalšej stránke Celý článok 1 2 Ďalej

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články