Rušenie nazval Wizz Air optimalizáciou, ale nepresvedčil

Košičanom jasné argumenty neuviedol. Iba oznámil, že podľa neustáleho monitorovania dopytu sa rozhodol presunúť kapacity na iné linky s vyšším dopytom. Letisko odmieta názor o komerčných dôvodoch rušenia liniek. Hovorí o mimoriadne úspešných linkách a dokonca sa pracovalo na zvýšení počtu letov do tých destinácií, ktoré sa rušia.

TREND.sk získal štatistiky, podľa ktorých je vyťaženie košických liniek Wizz Airu vyše 80-percentné a spoj do Doncastru Sheffieldu až 91-percentné. Podľa Juraja Tótha, marketingového manažéra košického letiska, sa Wizz Airu darilo získavať tisícky cestujúcich aj zo západnej Ukrajiny, zo severovýchodného Maďarska aj z Izraela.

Viacerí predajcovia leteniek však upozorňujú, že počty predaných leteniek sú iba jedným z ukazovateľov rentability liniek. Dvadsať- a tridsaťeurové ceny sú iba marketingový trik, dôležitý je počet leteniek, predaných za troj-, štvor- i viacnásobok akciových cien.Wizz Air preto potichu zrušil napríklad linku z Košíc do Milána i z Bratislavy do Kluže v Rumunsku a presúva aktivity v Poľsku. V súčasnosti však maďarský lowcost rieši svoju doteraz najvážnejšiu úlohu: otvorenie základne vo Viedni. Kým na väčšine letísk nikomu nekonkuroval, teraz však vstupuje na teritórium, kde je na viacerých avizovaných linkách zabehnutá konkurencia.

„Optimalizuje“ aj Ryanair. Medzi Bratislavou a Berlínom predáva niektoré februárové lety ešte stále aj za 16,99 eura a ani iné nie sú oveľa drahšie, preto linku od jari zatvára. Kvôli cenám neboli rentabilné ani viaceré linky skrachovaných SkyEurope Airlines.

Juhomoravský hajtman sa pri rušení letov Wizz Airu do Brna sťažoval, že maďarský lowcost chce na svoje linky finančnú podporu, lietanie je však spojené s finančnou podporou destinácie.

TASR vlani v júni vydal správu, že košickí krajskí poslanci v rámci úpravy rozpočtu schválili na podporu leteckej linky z Košíc do Kolína nad Rýnom pre rok 2017 sumu 60-tisíc eur, ktoré poskytne krajská organizácia cestovného ruchu. Zvyčajne ide o podpory na propagácie nových spojení.

Kam Wizz Air po 14. máji airbus z košickej bázy presunie, neuvádza. Možno iba zhodou okolností v deň zrušenia košických liniek Wizz Air na svojom webe oznámil, že svoju základňu na letisku Iasi v Rumunsku umiestni ďalšie lietadlo a otvorí sedem nových liniek.

Evidentne to však nebude lietadlo z Košíc, pretože to musí odo dňa presunu na inú základňu okamžite naplno lietať.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články