Kongo našlo zlatú baňu. Automobilový priemysel prahne po jeho kobalte

Na začiatku minulého týždňa cena ropy skorigovala svoje predchádzajúce zisky. Ropa Brent znovu klesla pod 70-dolárovú hranicu, ľahká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) spadla o 0,9 percenta.

Ceny na ropnom trhu sú však v súčasnosti tlačené nahor optimistickou náladou prameniacou z priaznivého výhľadu globálnej ekonomiky aj z pokračujúceho obmedzovania ťažby ropy zo strany kartelu OPEC. K ziskom rope pomáha aj slabší dolár.

Pokles pokračoval aj v utorok, pričom dôvodom boli správy o rastúcej produkcii a rastúcich zásobách v USA. Americký ropný inštitút API totiž zverejnil informácie, že zásoby ropy v krajine vzrástli o 3,2 milióna barelov. V strede týždňa ropa Brent ostala takmer bez zmeny.Na ropný trh vplývali najmú informácie z amerického ministerstva energetiky, ktoré poukázalo na rast zásob komodity v USA až o 6,8 milióna barelov. Vo štvrtok si ropný trh už znovu pripisoval zisky. Brent sa zhodnotil o zhruba 0,9 percenta, americká WTI až 1,65 percenta.

Na trhoch zavážili informácie, že členovia OPEC a pridružení producenti dodržiavajú dohodu o obmedzovaní produkcie, ktorou podporujú cenový rast ropy. Tieto informácie boli silnejšie ako predtým zverejnené dáta amerického ministerstva energetiky, ktoré poukázali na rast ropných zásob v USA.

V závere minulého týždňa ale ropa Brent opäť klesla, a to až o 1,5 percenta. Pokles vyvolali informácie o rastúcej produkcii v USA, ale tiež aj údaje o rýchlejšom raste amerických miezd. To vedie k zvyšovaniu inflačných očakávaní v USA. Pokles ceny ropy pokračoval aj na začiatku tohto týždňa.

Nadol ich potlačil pokles na amerických akciových trhoch a posilnenie kurzu dolára. Navyše sa pridali aj informácie o zvýšení produkcie ropy v USA. Cena ropy Brent klesla pod 68 dolárov za barel (159 litrov) na 67,33 dolára a cena WTI pod 65 dolárov za barel na 63,72 dolára.

Analytici americkej banky Goldman Sachs pritom vidia pre ropu skvelé nasledujúce mesiace. Podľa ich odhadov už ropný trh pravdepodobne dosiahol očakávanú rovnováhy medzi vývojom dopytu a ponuky.

Analytici banky preto zvýšili svoje odhady pre ďalší vývoj cien čierneho zlata. V nasledujúcich troch mesiacoch by mohol Brent dosiahnuť úroveň až 75 dolárov za barel a na konci prvého polroka dokonca 82,5 dolára za barel. Až doteraz pritom banka odhadovala cenu pre obe obdobia okolo 62 dolárov za barel.

Okrem stabilizácie trhu analytici veria v pozitívny vplyv globálneho ekonomického oživenia predovšetkým v rozvíjajúcich sa krajinách. Rastu americkej ropnej produkcie sa banka veľmi neobáva. Počet aktívnych vrtov v USA sa pritom v piatom týždni roku 2018 znížil o jeden na celkových 946.

Medziročne ide o počet vyšší o 217 zariadení. V Kanade sa zvýšil počet aktívnych vrtov o ďalšie štyri na výsledných 342. Medziročne je však počet vrtov o jeden nižší. V globálnom súhrne sa počet aktívnych vrtov ku koncu vlaňajška zvýšil o 12 na 954, čo bolo o 52 vrtov viac ako rok predtým.

Väčšina akumulátorov pre v súčasnosti vyrábané elektromobily pochádza z Ázie. Európska komisia to chce zmeniť a začať s výrobou akumulátorových batérií v Európe. Aliancia automobilových výrobcov a ich dodávateľov pripravuje plány na uskutočnenie tejto vízie.

Akčný plán by mal byť predložený do konce februára. Európske automobilky a ich dodávateľov doteraz od začatia vlastnej výroby akumulátorov pro elektromobily odrádzal najmä vývoj a inovácie prichádzajúce z ázijského trhu a neistá budúcnosť elektromobility.

Táto váhavosť znepokojuje Európsku komisiu a nemeckú vládu, ktorá sa obáva o konkurencieschopnosť svojich firiem v dôležitom automobilovom priemysle. Skutočnosťou však ostáva, že nedostatok lítia a kobaltu tlačí ich ceny neustále nahor.

V Číne napríklad ceny síranu kobaltového, hlavnej suroviny pri výrobe akumulátorov, vzrástli v roku 2017 o 78 percent. Lítiovo-iónové batérie predstavujú viac než 50 percent ročnej globálnej produkcie kobaltu a predpokladá sa, že do roku 2020 presiahnu 60 percent.

Asi 60 percent produkcie kobaltu pochádza z Demokratickej republiky Kongo, ktoré na tento kov zvýšilo dane. V prípade lítia je dopyt pre akumulátory 40 percent trhu s týmto kovom, pričom jeho nedostatok nie je natoľko aktuálny ako s kobaltom.

Cena zlata sa v uplynulom týždni mierne prepadla. Výrazne sa však zmenila cena striebra, ktoré zaznamenalo prudký prepad. V stredu však začalo zlato rásť, pod čo sa podpísalo zasadnutie amerického Fed-u, ktoré definitívne potvrdilo, že úrokové sadzby v krajine ostávajú nezmenené.

Vo štvrtok k rastu cien zlata napomohol aj slabnúci dolár. Cena zlata uzavrela minulý týždeň na úrovni 1 331,9 dolára za troyskú uncu, čo bolo o 17,4 dolára menej ako týždeň predtým. Cena striebra ukončila týždeň bola na úrovni 16,57 dolára, teda o 81 centov menej ako predminulý týždeň.

Na kúpu gramu zlata v súčasnosti treba až 80,38 gramov striebra. Podľa analytikov je cena oboch kovov stlačená najmä špekulantmi a má skôr predpoklady na rast. Už aj preto, že pokles ceny naďalej zvyšuje nákupy na spotovom trhu, čiže rastie dopyt po fyzickom kove.

Z technického hľadiska je na tom cena zlata najlepšie za niekoľko rokov. Už niekoľkokrát sa dostala k hladine 1 350 dolárov za trójsku uncu. Väčšina akciových investorov oplýva aj po silnom raste v roku 2017 optimizmom.

Rastie však aj počet tých, ktorí nabádajú k opatrnosti a sú pripravení aj na iné ako rastové scenáre. Začiatok roka môže byť impulzom hľadať alternatívu k akciám, ktoré za sebou majú už deväťročný rastový trend. Touto alternatívou môže byť zlato, čo by podporovalo teóriu o dobrých začiatkoch roka pre zlato.

Ďalším faktorom podporujúcim rast ceny zlata môže byť rast dopytu, najmä v dvoch krajinách, v ktorých ja zlato najobľúbenejšie. V Indii vlani vzrástol dovoz zlata o 67 percent, čo je pri zohľadnení faktu, že ide o dlhodobo druhého najväčšieho spotrebiteľa zlata na svete veľmi pozitívne.

V Číne na konci roka dopyt taktiež rástol, len v novembri medziročne o 40 percent. Čína a India sú určite pre trh so zlatom dôležité, rovnako dôležité ale bude, aby sa k tomuto trendu pridali aj ostatné veľké trhy, ako sú USA a Európa.

Podporiť rast ceny zlata môže aj slabá produkcia. Podľa analytikov z finančnej skupiny ANZ bola produkcia zlata vlani najslabšia od finančnej krízy. Tento trend môže pokračovať, a to ako kvôli regulačným zmenám v krajinách, kde sa zlato ťaží (JAR alebo Indonézia), tak kvôli uzatváraniu niektorých baní problematických firiem, ako napríklad Freeport-McMoRan.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články