V Záhorskej Vsi sa učia v jednej z najstarších škôl. Hrubé múry neprepustia wi-fi

Dodnes jej počiatky pripomínajú zachované časti jej vnútorného vybavenia. Na škole, ktorú odovzdali do užívania 4. septembra 1927, je neprehliadnuteľné najmä schodisko i veľké drevené krídlové dvere, umiestnené pri vstupe do budovy i na chodbách školy.

„Na schodisko sa prišli pozrieť už nejedni filmári, ktorí ho zvažovali využiť vo svojich dielach. Čo sa týka dverí, niektoré slúžia ešte naozaj v pôvodnom stave, niektoré z nich sú vďaka šikovnému stolárovi v obci už zrepasované,“ priblížila riaditeľka školy Ivica Pupiková.V každej z tried pripomínajú časy prvej ČSR aj výklenky, v ktorých boli kedysi kachle na tuhé palivo. „Súčasťou tejto školy bol aj výťah, ktorým sa to tuhé palivo vyvážalo na poschodia,“ vysvetlila.

Sama zvýrazňuje um i pragmatizmus, s akými bola budova pred takmer storočím postavená. „Hrubé múry dobre udržujúce vnútornú teplotu. V lete tak necítime horúčavu, ktorá panuje vonku, v interiéri máme veľmi príjemne. V zime zasa hrubé obvodové steny udržujúce teplotu, na ktorú si školu vykúrime,“ ozrejmila.Dodala ešte jeden detail. „Triedy sú orientované na juh, takže keď v zime svieti slnko, nepotrebujeme toľko kúriť a ušetríme na energiách,“ prezradila.

Hrubé múry však majú aj slabinu, s ktorou stavitelia, prirodzene, nemohli pred 90 rokmi rátať. „Keďže tie múry sú hrubé, nefunguje tu wi-fi, internet máme teda riešený káblovým pripojením,“ informuje riaditeľka ZŠ v najzápadnejšej obci na Slovensku.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články