Prípravy vrcholia. Muskova superraketa Falcon Heavy odštartuje už zajtra

Starman je očividným odkazom na rovnomennú pieseň Davida Bowieho. E. Musk už skôr oznámil, že počas letu bude v Tesle hrať Bowieho skladba Space Oddity.

Užívatelia Twitteru potom začali špekulovať, či nebude automobil vybavený solárnym panelom, aby bolo možné zabezpečiť dostatok energie na prehrávanie Space Oddity v nekonečnej slučke.

Pokiaľ bude štart úspešný – čo podľa E. Muska nie je isté – bude Tesla so Starmanom obiehať po dráhe okolo Slnka, podobne ako planéty.

Majiteľ SpaceX pôvodne napísal, že sa elektromobil vydá k Marsu, neskôr ale spresnil, že sa stroj len priblíži k Slnku na podobnú vzdialenosť ako červená planéta.E. Musk dúfa, že automobil bude vesmírom putovať miliardy rokov. V rozhovore so svojimi priaznivcami ale súhlasil, že prípadní záujemcovia o vozidlo si ho môžu v budúcnosti vyzdvihnúť, ak to dokážu.

Falcon Heavy vychádza z upraveného nosiča Falcon 9, na rozdiel od neho ale má až 27 motorov, teda trikrát viac. Neprehliadnuteľné sú tiež dva pomocné vzletové stupne rakiet, takzvané boostery, ktoré vznikli takisto úpravou Falconu 9.

Podľa zverejnených parametrov bude raketa schopná dopraviť na nízku obežnú dráhu až 64-tonový náklad.

Pre porovnanie, legendárny americký Saturn V, ktorý sa stal najsilnejším nosičom histórie, dokázal na nízky orbit dopraviť 140 ton nákladu. Falcon 9 v najsilnejšej verzii dokáže vyniesť necelých 23 ton.SpaceX sa tiež pokúsi o návrat všetkých troch prvých stupňov nosnej rakety. Pristátie prvého stupňa, ktorý môže byť využité k ďalším štartom, sa pre SpaceX stalo už prakticky rutinnou záležitosťou.

Teraz ale letové stredisko bude musieť koordinovať hneď tri takéto stupne. Dva z nich majú pristáť priamo v areáli vesmírneho strediska a tretí potom na plošine v Atlantickom oceáne.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články