Lowcostový Wizz Air má začať lietať za oceán, aerolinky to považujú za špekulácie

Maďarský dopravca, takisto ako iní lowcosti, vždy odmietal uvádzať, čo má vo výhľade, kým sa definitívne nerozhodol. Preto sa hovorkyňa spoločnosti vyjadrila, že úspešný obchodný model Wizz Airu je založený na krátkych linkách z bodu do bodu a v tomto modeli vidí veľký potenciál ďalšieho rozvoja. Sú to totiž lacné lety bez tranzitu. Kto pokračuje ďalej, musí s inou letenkou prejsť pred odletom novým vybavením. Ale napríklad Ryanair už skúša aj niektoré spoje s prestupmi. Najdlhšie linky vedú do Astany v Kazachstane a Dubaja.Správu poľského portálu spochybnilo viacero západoeurópskych médií. Vytvorenie diaľkových liniek je organizačne veľmi zložité a drahé, nedá sa to zvládnuť za niekoľko mesiacov.

Navyše rýchlo expandujúci maďarský dopravca, ktorý vlani predal 28,2 milióna leteniek (o 24 percent viac než rok predtým), má v súčasnosti v Spojenom kráľovstve iné priority. Iba medzi Londýnom a 47 letiskami v 23 európskych krajinách prepravil vlani 5,5 milióna pasažierov a tento rok chce už 7,2 milióna a navyše lieta ešte z ďalších ôsmich letísk v Spojenom kráľovstve.

Aby dopravca eliminoval možné dôsledky brexitu, v tomto roku chce získať prevádzkovú licenciu pre novú dcérsku spoločnosť Wizz Air UK so sídlom v Londýne - Lutone. Tá by mala lietať do Spojeného kráľovstva zo súčasných i budúcich miest bez obmedzení, ktoré by zrejme budapeštiansky Wizz Air čakali.

Spoločnosť má už 88 airbusov a objednaných ďalších 281 a v najbližších rokoch otvorí množstvo nových spojov. Poľský portál s informáciou o možných letoch cez Atlantik poukázal, že medzi objednanými lietadlami, ktoré začne Wizz Air preberať od budúceho roka, budú aj airbusy A321neo (na fotografii). Tie majú dolet 6 500 kilometrov, čo stačí na linky medzi britskými ostrovmi a letiskami na východnom pobreží USA.

Podobný dolet má aj nové lietadlo Boeing 737MAX, ktorým začala vlani lietať spoločnosť Norwegian Air International z Írska a Spojeného kráľovstva priamo do USA. S jej materskou spoločnou Norwegian Air Shuttle súperí Wizz Air o tretiu priečku najväčších európskych lowcostov.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články