Európa stráca dych. Najdrahšie firmy sveta sú najmä z Ázie a USA

Trhová hodnota spoločnosti Saudi Aramco, ktorá vstúpila na burzu tento mesiac, bola 26. decembra 1,9 bilióna dolárov. To je zhruba dvakrát toľko ako dvanásť burzou najlepšie hodnotených nemeckých spoločností dohromady, všimol si týždenník Der Spiegel.

Za firmou Saudi Aramco nasledujú americkí technologickí giganti Apple s hodnotou 1,3 bilióna dolárov a Microsoft s hodnotou 1,2 bilióna dolárov.

Štvrtú priečku obsadila materská spoločnosť vyhľadávača Google Alphabet so sumou 939 miliárd dolárov, nasleduje najväčší internetový predajca na svete Amazon s 926,5 miliardami a po ňom na šiestom mieste prevádzkovateľ rovnomennej sociálnej siete Facebook s hodnotou 592,6 miliardy dolárov.Zo Spojených štátov pochádza viac ako polovica najhodnotnejších firiem obchodovaných na burze. Spolu s čínskymi podnikmi, ktoré sú tento rok v prvej desiatke dva, a to internetový predajca Alibaba na siedmom mieste a technologická spoločnosť Tencent Holdings na deviatom, burzovému rebríčku dominujú a podiel Európy slabne.

„Od začiatku finančnej krízy koncom roka 2007 sa váhové rozloženie na svetových burzách masívne preskupilo,“ povedal šéf nemeckej odnože EY Hubert Barth.

Pred finančnou krízou malo v Európe sídlo ešte 46 zo 100 najdrahších firiem. Teraz sa ich v prvej stovke udržala len polovica. Len nemeckých firiem bolo v roku 2007 medzi stovkou najlepších sedem, teraz sa tam dokázali prebojovať len dve. Na 51. mieste sa umiestnil softvérový koncern SAP s burzovou hodnotou 160 miliárd dolárov a na 100. mieste je priemyselná skupina Siemens s hodnotou 106 miliárd dolárov.

Technologických spoločností je v desiatke burzovo najhodnotnejších firiem tento rok sedem. Podľa H. Bartha investori veria, že práve ony budú hospodárstva odteraz formovať ešte výraznejšie. Z ich pohľadu sľubuje hlavné európske odvetvie, ktorým je výrobný priemysel, len slabý rast. Víťazné ťaženie technologických koncernov sa preto javí ako nezastaviteľné.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články