Fabrika, ktorú zapísali do UNESCO. Ich produkt využívajú po celom svete

Kedysi bol v tomto podkroví sklad, teraz sem však príde k panelom medzi drevenými hradami múzea ročne šestnásťtisíc turistov obdivovať nie obuvnícke prípravky, ale aj nápadité hoci jednoduché kovové kľučky na okná i dvere, lampy aj popolníky, fotografie stoličiek a stolov, vyrobených z ohýbaných rúrok, prvé praktické vstavané skrine. Aj obytné domy. Na pohľad jednoduché, strohé, ale čarovné diela.

Nijaké čačky, ale elegantná racionalita spred storočia, ktorá oslovovala aj širšie vrstvy, ktoré si ju mohli aj dovoliť. To je odkaz dizajnérov, výtvarníkov a architektov zo Saskej školy pre umenie vo Weimare, ktorá pred storočím pokračovala ako svetoznámy Bauhaus.Sídlo spoločnosti Fagus, budova s kovovou konštrukciou, z okrových tehál a veľkých sklenených okien je dielom v čase vzniku ešte neznámeho iba 27-ročného nemeckého architekta Waltera Adolpha Georga Gropiusa, ktorému dal dôveru dvakrát starší podnikateľ Carl Benscheidt.

Ten bol najstarším z dvanástich súrodencov, chorľavý, ktorý preto nemohol prevziať otcovu farmu a nebolo peňazí na štúdium. Neustále bolesti nôh liečil zdravou výživou, metódami istého švajčiarskeho liečiteľa i ortopedickou obuvou, ktorá na konci 19. storočia ešte nebola bežná.Keďže pre seba nenašiel obuvníka, snažil sa ju sám aj vyrábať v presvedčení, že na mieru ušité topánky sú chorým obrovskou pomocou.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články