Traja obvinení v prípade výbuchu paneláka v Prešove pôjdu do väzby

Proti rozhodnutiu podali účastníci sťažnosť, rozhodne o nej krajský súd. „Obvinených v predmetnej trestnej veci vzal sudca pre prípravné konanie do väzby zhodne na základe dôvodnej obavy, že by mohli pôsobiť na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie,“ uviedla pre TASR hovorkyňa súdu Ivana Petrufová.Ako spresnila, sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Prešov v prípade troch obvinených z prečinu všeobecného ohrozenia zhodne návrh prokurátorky Okresnej prokuratúry Prešov na vzatie obvinených do takzvanej útekovej väzby zamietol.Plyn vybuchol v piatok (6. 12.) v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke na Mukačevskej ulici v Prešove. Nešťastie si vyžiadalo sedem obetí, jedna osoba je nezvestná a desiatky ďalších utrpeli zranenia. Svoje domovy museli opustiť obyvatelia viacerých okolitých domov. Časť z nich sa do bytov vrátila.

V niektorých bytovkách na prešovskej Mukačevskej ulici, kde vybuchol plyn, vykonávajú počas pondelka revízne skúšky. Týka sa to vchodov číslo 5, 11 a 13. Ak dopadnú dobre, obyvatelia sa budú môcť v krátkom čase nasťahovať späť do bytov, ako priblížil hovorca mesta Vladimír Tomek. Vchod číslo 9 zatiaľ nie je možné sprístupniť na bývanie.

Ako povedal V. Tomek, všetkým obyvateľom zasiahnutým piatkovým (6. 12.) výbuchom, ktorí požiadali mesto o pomoc so zabezpečením bývania, bolo poskytnuté núdzové bývanie. „Všetkým rodinám z neobývateľnej bytovky číslo 7, ktoré požiadali mesto Prešov o pomoc v otázke dlhodobého bývania, hľadáme náhradné bývanie a v krátkom čase im budú prideľované konkrétne byty,“ spresnil.

Obyvatelia vchodu číslo 9 na Mukačevskej ulici sa zatiaľ nebudú môcť nasťahovať späť do svojich bytov, pretože sa tento vchod nachádza v bezprostrednej blízkosti bytovky, ktorá má po výbuchu plynu a následnom požiari narušenú statiku a môže sa zrútiť. Obyvatelia bytového domu číslo 3 budú mať v pondelok podvečer bytovú schôdzu, kde okrem iného dostanú potrebné pokyny, ako majú postupovať, aby sa v čo najkratšom možnom čase mohli vrátiť späť do svojich bytov.

V tejto chvíli je podľa V. Tomeka veľmi predčasné hovoriť o výstavbe novej bytovky. Pripomenul, že po výbuchu je kompletne neobývateľná a je extrémne nebezpečné, aby do interiéru tohto bytového domu vstupovali ľudia. „Dôkladne zvažujeme ďalší postup v úzkej spolupráci so statikmi a požiadali sme aj o spracovanie ďalších súdnoznaleckých statických posudkov. Do úvahy prichádzajú viaceré alternatívy, budeme však preferovať také riešenie, ktoré v žiadnom prípade neohrozí zdravie ani životy ľudí,“ povedal.

Z vyzbieraných peňazí počas uplynulého víkendu vyplatili 200 eur každej rodine z bytového domu číslo 7 na zabezpečenie najnevyhnutnejších potrieb vrátane liekov. Pri ďalšom poskytovaní finančnej pomoci pre dotknuté rodiny bude radnica podľa vlastných slov v prvom rade riešiť potreby ľudí, v druhom rade ich nehnuteľnosti a ako posledné chce riešiť škody na autách.

Aktualizované o 19:19

S demontážou minimálne štyroch najvyšších poschodí bytovky, v ktorej v piatok (6. 12.) došlo k výbuchu plynu, začnú v najbližších dňoch. Po pondelkovom zasadnutí krízového štábu mesta Prešov to povedal jeho tajomník Peter Kulan. Podľa prešovskej radnice dopadli revízne skúšky kladne a obyvatelia vybraných okolitých bytových domov sa môžu opäť nasťahovať do svojich bytov.

Podľa P. Kulana sú vrchné poschodia bytovky v dezolátnom stave, a preto začnú s postupnou asanáciou. „Z nášho pohľadu ohrozujú život a zdravie občanov. Minimálne štyri poschodia musíme dať dole. Následne po ich odstránení sa ukáže čo ďalej, ako sa rozhodneme a ako sa situácia vyvinie, či bude potrebné búrať ďalej, alebo či budú aj nejaké iné možnosti s bytovým domom,“ spresnil P. Kulan s tým, že na takzvané odstrihávanie jednotlivých panelov použijú ťažkú techniku.

S prípravnými prácami plánujú začať v utorok (10. 12.), podľa neho ide o náročný proces najmä z časového hľadiska.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články