Celý let trvá 9 minút. Je to neekologický blší skok, kritizujú aktivisti

Podľa hnutia Demain je táto linka zbytočnou ekologickou záťažou, keďže ide o spojenie v celkovej dĺžke 38 kilometrov, pričom samotný let trvá iba deväť minút.

„Podľa nášho názoru je to pravdepodobne najkratší let, a teda najneekologickejší na svete,“ uviedol pre RTBF Pierre Eyben z hnutia Demain. Upozornil, že ide o let, ku ktorému dochádza každý týždeň a je naviazaný na ďalší let do Mexika.

Letecká spoločnosť Qatar Airways v tejto súvislosti spresnila, že k tomuto spojeniu dochádza z technických dôvodov, pretože má zákazníka, ktorý chce odlietať z Maastrichtu, toto letisko však nie je prispôsobené na diaľkové lety, a preto je transportovaný na väčšie letisko v Liege.Podľa členov hnutia Demain však tento príklad zbytočne krátkych letov nie je ojedinelý, lebo letisko v Liege zabezpečuje aj ďalšie dve krátke spojenia, a to s nemeckými letiskami: trasa do Geilenkirchenu, zabezpečená spoločnosťou ASL, meria 58 kilometrov, a druhá, do Kolína, ktorú zaisťuje firma Fedex, meria 120 kilometrov.

Belgické hnutie upozornilo, že letecká doprava je zodpovedná za viac ako dve percentá celosvetových emisií skleníkových plynov, pričom zaisťuje iba 0,15 percenta objemu všetkých prepravovaných nákladov.

„My odsudzujeme samotný princíp týchto blších skokov - a vo všeobecnejšej rovine celkový spôsob prepravy nákladov leteckou dopravou, ktorý je absolútne protiekologický,“ vysvetlil P. Eyben.

Zároveň dodal, že Valónsko ako región, pod ktorý spadá letisko v Liege, zrejme v tejto veci nič nedokáže urobiť, ak sa tento „boj“ neprenesie na vyššiu, celoeurópsku úroveň.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články