OSN je znepokojená policajným násilím v Rusku, vyzvala na vyšetrenie prípadov

M. Bacheletová súčasne pred Radou OSN pre ľudské práva v Ženeve vyzvala na vyšetrenie prípadov podozrenia na neprimerané použitie sily. Počas leta sa v Rusku konali mnohé masové zhromaždenia za slobodné voľby, pričom najdramatickejšia bola situácia v Moskve, kde tamojšia volebná komisia pre formálne chyby v podpisových hárkoch a ďalších dokumentoch nezaregistrovala väčšinu nezávislých kandidátov volieb do Moskovskej mestskej dumy.Vo svojom úvodnom prejave na 42. zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva M. Bacheletová okrem znepokojenia v súvislosti s „rozsiahlym zatýkaním a policajnými zásahmi v Ruskej federácii“ poukázala aj na toto „vylúčenie niekoľkých opozičných kandidátov“ z komunálnych volieb.

M. Bacheletová tiež povedala, že počas demonštrácií v júli a auguste bolo zatknutých viac ako 2 500 ľudí. Informovala, že „v súčasnosti je päť osôb odsúdených na trest odňatia slobody a iní čelia obvineniam“ zo spáchania trestného činu.

M. Bacheletová vo svojom prejave vyzvala príslušné orgány v Rusku, aby „presadzovali slobodu prejavu, právo na pokojné zhromažďovanie a právo zapájať sa do verejných záležitostí,“ dodala. Spomínané voľby sa konali uplynulú nedeľu a po búrlivom lete boli považované za test súčasnej vlády a prezidenta Vladimira Putina.

Kým v Moskve provládne sily utrpeli veľké strany, v regiónoch sa podľa zatiaľ neoficiálnych výsledkov potvrdilo silné postavenie provládnych síl. Voľby rôzneho druhu sa v nedeľu konali v 85 regiónoch Ruskej federácie. Občania okrem iného volili zastupiteľov do 13 regionálnych zhromaždení, gubernátorov 16 subjektov, mestské Dumy v 22 administratívnych centrách a primátorov troch krajských miest.

Konali sa aj doplňujúce voľby do Štátnej dumy, a to v štyroch jednomandátových volebných obvodoch - mestách Chabarovsk, Novgorod, Sverdlovsk a Oriol.

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články