Tisíc kaviarní nestačí. Starbucks na najväčšom trhu v Európe chladne

Na konci hospodárskeho roka (september 2018) reťazec vykázal stratu 17,2 milióna libier pred zdanením. V predchádzajúcom roku pritom firma dosiahla zisk 4,5 milióna libier. Ide vôbec o prvú ročnú stratu firmy na najdôležitejšom európskom trhu za posledných päť rokov, pripomína portál Capital.

Hoci tržby reťazca vzrástli o približne štyri percentá na vyše 387 miliónov libier, finančnú bilanciu firmy ovplyvnil prudký nárast nákladov súvisiacich s distribúciou, mzdami zamestnancov, investíciami do kvalitnejších surovín či jednorazovými poplatkami z uzavretých neziskových obchodov.

Starbucks sa tiež sťažuje na veľmi náročné obchodné podmienky, vysoké nájomné v budovách, kde prevádzkuje pobočky, globálnu maloobchodnú krízu, všeobecne nízku dôveru spotrebiteľov a na ich zmeny nákupného správania, prechod do online sféry ako aj na politickú neistotu ohľadom brexitu, ktorá podporuje negatívny tlak v celom regióne.Starbucks sa v posledných rokoch dostal aj pod daňový drobnohľad po tom, čo sa v roku 2012 zistilo, že londýnske sídlo reťazca za 14 rokov odviedlo na daniach len 8,6 milióna libier. Len za rok 2018 musel Starbucks v regióne na daniach odviesť štyri milióny libier, zdôrazňuje The Guardian s tým, že okolo týchto daní stále existujú určité pochybnosti, okrem iného aj v súvislosti s prevodmi peňazí medzi americkým a európskym sídlom spoločnosti.

Ako vysvetlil Martin Brok, prezident Starbucksu za Európu, Blízky východ a Afriku, pozornosť plánuje obrátiť na kaviarne menšieho

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články